Sušení prádla v bytě způsobuje zdravotní problémy

Jaké místo je nejlepší pro sušení prádla? Podle odborníků není ideální umísťovat ho do interiérů. Z těchto klíčových důvodů je lepší sušit ho venku. A to i v zimě.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

V zimních měsících je sušení vypraného prádla problematické. Venku schne pomalu, uvnitř zvyšuje vlhkost a může způsobovat vznik plísní. Zejména početnější domácnosti potom mají mokré prádlo na sušáku téměř po celou zimu a ani důkladné větrání a topení často nezabrání tomu, aby se v bytě množily nevítané plísně a houby.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Sušit prádlo v bytě není ideální

Vysoká vlhkost vzduchu v pokoji

Craig Mather, 43letý muž z Bostonu, tvrdí, že jeho těžký zápal plic byl způsoben kondenzací vlhkosti z oděvů sušících se v bytě. Vlivem enormně vysoké vzdušné vlhkosti se bytě množily spóry hub. „Vyšlo to najevo, když byly diagnostikovány i mé těžké plicní onemocnění a dýchací potíže. Okamžitě jsem se pokusil přijmout veškerá preventivní opatření, abych se problému zbavil, ale zdálo se, že jsem si měl myslet dřív, “řekl otec tří dětí.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Lepší je umístit prádlo ven

Po zjištění původu zdravotních problémů se snažil dodržovat všechny zásady pro omezení vlhkosti v bytě, takže po dvanáct měsíců byla věnována velká pozornost tomu, aby se prádlo v bytě nesušilo. V tomto období začal pociťovat zlepšení, po nějaké době příznaky velice zeslábly. Jak správně postupovat, abyste ochránili své zdraví?

I v zimě dávejte přednost sušení prádla venku, mráz zabije bakterie
Odborníci tvrdí, že je velmi nezdravé sušit oblečení uvnitř.

Například pokud dáme mokré oblečení sušit na radiátor, můžeme zvýšit vlhkost v obytném prostoru až o 30 procent, a poskytnout tak dokonalé prostředí pro růst plísní. Jedna plná pračka vypraného prádla obsahuje téměř dva litry vody.

iZdroj obrázku: PxHere
Sušení prádla venku nebo na balkoně

Většina lidí je sice vůči houbovým infekcím imunní, to ale rozhodně neplatí pro astmatiky, pacienty s oslabeným imunitním systémem a pro nemocné rakovinou. Plísně mohou v krajním případě způsobit dokonce i nevratné poškození plic.

iZdroj obrázku: PxHere
Sušení prádla v místnosti

Jak se vzniklou plísní bojovat

  • Důkladně vystříkejte všechna postižená místa přípravkem na plísně.
  • Naučte se správně větrat: ideální je krátké a intenzivní větrání.
  • Přiměřeně místnost vytápějte.
  • Nezarovnávejte zdi příliš velkým  množstvím nábytku.
Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Zobrazit další články