Jednoduchý trik udrží nové záclony bílé a zašlé vybělí

Roky staré a zašlé záclony budou opět bílé jako čerstvě napadaný sníh. Pomůže šest lžiček obyčejné soli

Okna jsou důležitou částí bytu či domu. Je proto důležité udržovat je čistá, stejně jako záclony, které do nich věšíme. S tímto jednoduchým trikem budou zářivě bílé i po letech.
i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Každá z našich babiček a maminek má svůj zaručený recept, jak zajistit, aby záclony zůstaly dlouhodobě bílé. Prvním krokem je bezesporu pravidelné praní – ideálně dvakrát do roka. Druhým krokem je použití těch správných prostředků. Níže vám představíme způsob, jak zajistit dlouhotrvající bělost záclon i po jejich několikaletém používání a také jak obnovit bělost těch, které ji během let, kdy visely na okně, ztratily.Záclony jsou důležitým doplňkem interiéru

Záclony v oknech plní řadu funkcí. Částečně stíní slunečnímu svitu a rozptylují ho po místnosti, takže se byt, nebo dům tolik nepřehřívá jako s okny bez záclon. Také jsou dekorativní – máme na výběr z mnoha vzorů a délek záclon, které pomohou podtrhnout celkový vzhled interiéru (pokud nenajdeme tu pravou na českém trhu, není v dnešní době problém sehnat si záclonu ze zahraničí). V neposlední řadě zabraňují zvědavcům nahlížet nám do soukromí, nebo jim to alespoň ztěžují.


iZdroj fotografie: Pixabay

Běloskvoucí záclony jsou právem chloubou každé hospodyňky. Časem se na nich ale usazuje spousta prachu a špíny. (Například pokud jsou v domácnosti malé děti. Ručkama chytají vše, co je v jejich dosahu, záclony nevyjímaje. A malé děti často mají ruce upatlané od všeličeho.) Záclony se pak stávají semeništěm různých roztočů a bakterií, což může vyvolávat u citlivějších jedinců alergie.  Je proto důležité záclony pravidelně prát. Kdo nechce bělit chemickými čistidly, může zkusit použít na bělení prostředky, které se nacházejí v každé domácnosti – jedlou sodu, nebo ocet s citronem.

Bílé jako čerstvě napadaný sníh

Pokud jste již vyzkoušely na bělení záclon vše a nezabraly ani zaručené tipy od kamarádek, je na čase zkusit něco nového. Zapomeňte na zaručeně účinná chemická čistidla ze supermarketů. K přípravě této bělící směsi vám stačí obyčejný peroxid vodíku, který jistě máme všichni doma v lékárničce. Co tedy budeme potřebovat? Stačí smíchat 10 litrů vody, 50 gramů běžného pracího prostředku, 6 lžic soli a jednu lžíci peroxidu vodíku.


iZdroj fotografie: Pixabay

Když máme směs připravenou, namočíme do ní záclony na celých 5 hodin. Je tedy dobré připravit si směs do nádoby, kterou nebudeme po tuto delší dobu potřebovat. Až pět hodin uplyne, záclony vyndáme, v ruce pořádně vyždímáme a vložíme do pračky. V pračce je vypereme na běžný 40stupňový bělící program. Pro lepší výsledky doporučujeme přímo do bubnu pračky přisypat jeden balíček jedlé sody. Při pravidelném praní záclon tímto způsobem zachováme jejich bělost, nebo naopak obnovíme bělost těch již zašlých.

Zdroj: Housewife

Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
5/5 (81%) 384 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Manželé vybudovali uprostřed lesa geniální dům, který svou krásou uhrane oči každého. Rodině poskytuje luxus milionové vily
Události247.cz
Česko začne očkovat třetí dávkou vakcíny. Podle dat z Izraele má ale většina lidí po jejím podání vedlejší účinky
JakZdravě.cz
Super polévka nabitá vitamíny posílí imunitu a chrání před virovými i bakteriálními onemocněními. Podzimní elixír zdraví
VědaŽivě.cz
Míváte noční můry? Pokud je to některý z následujících motivů, rozhodně ho neignorujte