Mýdlo není jen na mytí, má i další možnosti využití

Mýdlo má doma každý, nejčastěji potom v koupelně. Věděli jste ale, že hygiena není to jediné, k čemu se dá použít? Zjistěte i další originální a zajímavé možnosti využití běžného mýdla.

i Zdroj fotografie: Pixabay.com
                   

Tekutá mýdla pomalu, ale jistě začínají vytlačovat ta tuhá. Všeobecně převládá názor, že jsou hygieničtější, snazší na aplikaci i na dávkování a vypadají zkrátka lépe. I přesto bychom si domů ale nějaké to tuhé mýdlo měli pořídit, jeho využití je totiž mnohem všestrannější než jen jako čisticí prostředek do koupelny.

Jaké jsou další způsoby využití?

  • Provoní oblečení
  • Odstraní odolné skvrny
  • Zklidňují bodnutí hmyzem
  • Odpuzuje hlodavce
  • Spraví zaseknutý zip
  • Odstraní vrzání pantů
  • Pomáhá proti mlžení skel
iZdroj fotografie: Pixabay.com
Mýdlo se nehodí jen do koupelny

Voňavé prádlo i prostředek proti hmyzu

Už naše babičky nás možná učily vkládat voňavé mýdlo v prodyšném sáčku mezi oblečení do skříně. A věděly proč – tento jednoduchý trik totiž prádlo nádherně provoní. Pokud se chcete zbavit odolné skvrny, potřete ji před samotným praním mýdlem, snáze pak pustí.

Mýdlo využijete i pokud se pustíte do šití, můžete ho totiž použít místo krejčovské křídy. Pokud navíc chceme šít tuhou látku, do které se jehla zapichuje jen obtížně, můžeme si mýdlo vzít opět na pomoc. Stačí s ním po látce přejet.

iZdroj fotografie: Pixabay.com
Má mnoho originálních využití

Poštípal vás komár nebo jiný hmyz a zanechal po sobě zarudlou, oteklou skvrnu? Potřete toto místo navlhčeným mýdlem, brzy se pokožka zklidní. Hmyz obecně mýdlovou vůni nesnáší, proto ho kousky nasekaného mýdla spolehlivě odpudí. Stejně můžete mýdlo využít na zahradě proti hlodavcům, kteří vám chodí okusovat stromky či ničit úrodu.

Něco pro kutily

Mýdlo dobře poslouží i u zaseknutého zipu. Stačí po něm chvíli přejíždět kostkou a bude jako nový. Skřípou vám doma dveře či zásuvka ve skříni? I zde pomůže přejet panty trochou mýdla.

iZdroj fotografie: PxHere

Skřípání, vrzání a další nepříjemné zvuky rázem zmizí. Kutilové jistě ocení i další jednoduchý trik – hřebíky, vruty i šrouby do díry zajedou snadněji, když je potřete mýdlem.

iZdroj fotografie: PxHere
Mýdlo u umyvadla

Tuhé mýdlo by si měli pořídit také nositelé brýlí. Při přechodu z chladnějšího prostředí do teplejšího se brýle nepříjemně mlží a omezují viditelnost. Přitom stačí po sklech trochu přejet mýdlem a vyčistit suchým hadříkem. Sklo se tím obalí ochranným filmem a zabrání tomu, aby se mlžilo. Tento jednoduchý trik funguje také na zrcadla v koupelně.

iZdroj fotografie: PxHere

Jeden tip na závěr: pokud rozbijete skleničku či talíř, přejeďte po podlaze mokrým mýdlem. I malé střípky se na něj snadno nalepí.

Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Zobrazit další články