Jednoduché řešení, jak se vosku z koberce zbavit raz dva. Stačí mít po ruce žehličku a papír

Podařilo se vám nějakou náhodou kápnout horký vosk na svůj chlupatý koberec? Nezoufejte, druhý den se jej zbavíte pomocí žehličky.

i Zdroj fotografie: Unsplash
                   

Plamen může za správných okolností navozovat poklidnou až romantickou atmosféru. Proto jsou ve spoustě domácnosti svíčky považované za nezbytnost a hoří zde téměř každý večer. Občas se však stane, že vám ukápne vosk na stůl, podlahu nebo přímo na koberec. V posledním případě přitom není tak jednoduché jej dostat pryč, existuje však jeden jednoduchý trik.

Připravte si papírovou tašku a žehličku

Pokud je váš koberec pořádně chlupatý a nepodaří se vám z něj tak vosk strhnout nebo vydrolit po ztuhnutí, přichází na řadu použití tepla. Skvrnu překryjte papírovým pytlíkem nebo taškou z obchodu a nechte si nahřát žehličku. Nezapínejte ji ale na nejvyšší teplotu, aby nespálila papír a přitom hřála dostatečně na to, aby přes něj dokázala nahřát vosk.

iZdroj fotografie: Unsplash
Svíčky navozují příjemnou atmosféru. Občas však dělají nepořádek.

Pomalu žehličkou přejíždějte přes tašku na místě, kde je flek. Ten se začne postupně rozpouštět a nasákne do papíru, který o kousek posunete a necháte vosk vpít se do další části tašky. Tento postup opakujete tak dlouho, dokud flek zcela nezmizí. Otáčením papíru si zajistíte nejen to, že se bude mít vosk stále na co přenášet, ale také to, že jej žehličkou nespálíte.

Mohou se objevit další potíže

Tato metoda může na některých kobercích zanechat jiný flek, než byl ten způsobený voskem. Buď jej můžete pracně drhnout za pomoci čistících prostředků nebo na něj kápnout trochu lihu. Přes skvrnu přeložíte látkový hadřík a přejedete jej několikrát napařovací žehličkou. Jak se bude líh odpařovat, vezme s sebou i skvrnu a vpije se do látky.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Při nažehlování vosku nemusíte mít zapnutou páru. Při přejíždění lihu byste ji však použít měli.

Existují i alternativní řešení

Na méně chlupatých kobercích nemusí vosk držet skoro vůbec a půjde jej po ztuhnutí v celku sloupnout. Jindy se bude trošku držet, na což vám pomůže mráz. Vytáhněte si nádobu na led, kterou položíte přes vosk na koberci. Jakmile ztuhne ještě více, začne se drolit a loupat, čehož lze využít a pokusit se jej strhnout. Pokud by to nezabralo, použijte první zmíněný postup.

Zdroj: Best Life Online

Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Zobrazit další články