Díky tepelnému zrcadlu lze levně zefektivnit izolační schopnosti obydlí

V chladných dnech se bez topení neobejdeme. Jak ale zajistit, aby teplo nikam zbytečně neunikalo a zůstalo tam, kde má být? Je to celkem jednoduché, jelikož stačí vytvořit takzvané tepelné zrcadlo.

i Zdroj fotografie: Pixabay.com
                   

Stavební specialista radí, jak jednoduše docílit lepší tepelné izolace v domě nebo bytě. Vysvětluje princip „tepelného zrcadla“. Je to lesklá plocha umístěná za topným tělesem. Díky ní se teplo neztrácí v chladné zdi, ale odráží se zpátky do místnosti.

K tomuto účelu se nejčastěji používá polyethylenová pěnová fólie se stříbrnou svrchní vrstvou. Pěnová část izoluje a lesklá vrstva odráží teplo. Investice do této fólie je minimální a výsledek je překvapivě efektivní. Náklady na vytápění se mohou výrazně snížit.

iZdroj fotografie: Pixabay.com
Úniky tepla stojí peníze

Konkrétní příklad ze špatně řešeného bytu

Specialista v oboru stavebnictví udává příklad domu jedné z jeho klientek. Jako první si u klientky všiml špatného stavu dveří a oken. Renovace by však byla příliš nákladná. Pod jedním z oken byl zabudován radiátor. Zeď za ním byla horká a zbytek místnosti zůstával chladný.

iZdroj fotografie: Pixabay.com
Pozor na velké úniky tepla

Když zkontroloval prostor termokamerou, zjistil, že vnější stěny domu jsou teplejší než vnitřní. Klientka tedy topila, jak se říká, pánubohu do oken. Rozhodli se tedy umístit za topení tepelné zrcadlo.

Po několika dnech byla měření termokamerou provedena znova a výsledek byl překvapivě příznivý. Teplo se nyní odráželo do místnosti a vnější stěny domu zůstaly chladné.

Fólii pouze za radiátor

iZdroj fotografie: Pixabay.com
Zamezit únikům tepla se dá jednoduše

Při snaze o zefektivnění vaší domácnosti co se týká izolace, nezapomínejte, že přílišná teplota by mohla tepelné zrcadlo z folie roztavit. Měli byste dbát v první řadě na bezpečnost. Obyčejný radiátor roztavení folie nezpůsobí. Topíte-li ale například dřevem v kamnech, zeptejte se raději ve specializovaném obchodě, jaký materiál je vhodné použít.

Další pravidla, jak neplýtvat teplem

  • Větrejte jednorázově, ale pořádně. Raději otevřete okno na chvíli dokořán, než nechávat okna na mikroventilaci celý den.
iZdroj obrázku: Pixabay.com
Nebojte se okna otevřít pořádně
  • Netopte zbytečně moc. Mnoho lidí má ve zvyku to s topením přehánět. Ideální teplota by ale měla být kolem 20°C. Zima je zkrátka zima, a chodit v lednu doma v trenýrkách není přirozené. Raději se trochu víc oblékněte, a večer se vám bude lépe spát.
  • Prostor kolem topných těles nechávejte volný, aby vzduch mohl dobře proudit.
Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Zobrazit další články