Hrobník mluví o své práci narovinu, nechápe, proč z toho lidé dělají tabu

Stát se hrobníkem vyžaduje zodpovědnost, fyzickou zdatnost a především psychickou odolnost. Pan Robert mluví o smrti a práci s ní otevřeně.

Lopata v zemi i Zdroj fotografie: Piqsels
                   

Když se zeptáte malého chlapce, čím by se chtěl v životě stát, asi jen málokterý z nich odpoví, že hrobníkem. Podle pátrání redakce Dámský Deník je nejčastější odpovědí astronaut, fotbalista, hasič, policista, případně superhrdina, který zachraňuje svět pomocí unikátní dovednosti a schopnosti. Jak ale chlapci rostou, jejich přání nabývají realističtější podobu. Jejich snem je stát se programátorem, úspěšným podnikatelem, lékařem či influencerem.

Co dělá hrobník

Smrt je součástí života. Smutnou, ale nevyhnutelnou. „Je vlastně šílené, že člověk se narodí a je už předurčen k tomu, aby jednou zemřel,“ svěřila se redakci Dámský Deník paní Klára S. z Mohelnice. Je mnoho lidí, kteří o smrti mluvit nechtějí. Snad ze strachu, případně to berou jako okolnost, kterou neovlivní, tak proč ji tedy rozpitvávat. Smrt je do jisté míry stále tabu. Ne však pro každého, pro někoho je denním chlebem.

Soutěž o pobyt v lázních s all-inclusive

Přihlaste se k našemu newsletteru a mimo jiné získáte možnost účastit se soutěže a mít přehled o dalších nabídkách našich partnerů. Soutěž je pouze pro aktivní odběratele novinek.


nebeská brána

„Smrt vůbec není tak děsivá,“ popisuje 19letá dívka, která se z onoho světa vrátila. Viděla světlo a slyšela hudbu

Pohřeb v kostele iZdroj fotografie: Piqsels
O smrti se lidé neradi baví.

Hrobník je povolání, které není příliš oblíbené. Je to ale práce jako každá jiná – a někdo ji zastat musí. Není přitom nijak dobře placená, jak uvádí například CNN. A co takový hrobník vlastně dělá? Musí mít v malíku zákon o pohřebnictví a základy kamenictví. A ano, také kope hroby. Zakázek ale ubývá. Dámský Deník zjistil, že kremace má velmi dlouhou historii a první nálezy zpopelnění sahají až do pravěku.

Otevřeně a bez příkras

Známý polský TikToker Robert Konieczny je právě hrobníkem. Svou práci má rád a dělá ji svědomitě. Velmi otevřeně odpovídá i na všechny zvídavé dotazy svých sledujících. Dosti detailně popisuje přípravu těla k pohřbení. Vyjadřuje se například k oblečení, které není nijak stanovené a záleží na přání rodiny. Rozhodně vyvrací mýty typu, že se musí lámat kosti, je-li tělo příliš ztuhlé, aby se vešlo do rakve. Celková ztuhlost nastává podle iDnes do 12 hodin od úmrtí. Naopak říká, že se tělo masíruje specifickými pohyby, aby s ním bylo možné pracovat.

Bílá rakev v autě

„Neumíte si představit, co lidé dávají do rakví zesnulých,“ vypráví hrobník. Myslel si, že už viděl snad všechno

@robas000

Odpowiadanie użytkownikowi @jaminda7

♬ dźwięk oryginalny – Grabarz

Nejčastěji se ale dotazy týkají odéru. Robert už je sice zvyklý na všelico, zápach ale přirovnává ke spálenému mléku nebo ke zkaženému masu, které necháte v lednici déle, než je zdrávo. Dámský Deník popsal i to, co našel při exhumaci 45 let starého hrobu.

Do jaké míry jste schopni mluvit o smrti vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články