Čas si střídá stráž: Jaké bude letošní střídání času a jaké jsou jeho dopady na lidské zdraví a psychiku

Změna času ze stávajícího zimního na letní se neúprosně blíží. Zjistěte, na jaký den připadne i jaký je vliv změn na lidské tělo a mysl.

Žena se dívá na hodinky i Zdroj fotografie: Piqsels
                   

Po předlouhé zimě je každý sluneční paprsek toužebně vítán. Stejně tak i vyšší denní teploty, přestože noci jsou ještě kolikrát chladné a mrazivé. Meteorologické jaro začalo 1. března 2025, jak i DámskýDeník informoval, a zdá se, že letošní březen bude teplotně nadprůměrný. Slavit jeho příchod ale můžete hned čtyřikrát.

4 jarní dny

Jak to tedy s tím jarem je? To meteorologické je již v plném proudu, zatímco to astronomické připadá na 20. března. Začíná jarní rovnodenností a končí letním slunovratem 21. června 2025. Za zmínku ale také stojí biologické jaro, kdy se začíná probouzet lidské tělo, jak informuje iPrima. To začalo na den svatého Valentýna a trvá do 14. května 2025. Posledním jarem je to vegetační. Vyznačuje se průměrnými denními teplotami nad 5 °C.

Soutěž o pobyt v lázních s all-inclusive

Přihlaste se k našemu newsletteru a mimo jiné získáte možnost účastit se soutěže a mít přehled o dalších nabídkách našich partnerů. Soutěž je pouze pro aktivní odběratele novinek.


Jaká květina vás upoutala? Prozradí klíčové poznatky o vaší osobnosti, ne všechny se vám můžou líbit. Jdete na to?

Žena s kočičkami iZdroj fotografie: Piqsels
Oslavovat jaro je možné ve 4 různých termínech.

Změna času je ale pevně stanovená bez ohledu na to, jaký typ jara preferujete. K letnímu času se Česká republika, ale i okolní státy, navrátí 30. března 2025. Hodinové ručičky si budete muset přesunout o hodinu napřed a zpět je bude možné vrátit až 26. října, kdy započne zimní čas. Ze zimního času na letní se přechází vždy poslední březnovou neděli.

Vliv změny času

Kdy a proč se vůbec začal násilně měnit čas? Vždy měl přednost ten zimní, nicméně kvůli úsporám za svícení ve fabrikách se zavedl i ten letní. V českých zemích tato novinka fungovala mezi lety 1915–1918, poté až od roku 1940. Tato etapa trvala pouze 9 let. Z důvodu šetření v období velmi tuhé a kruté zimy jej opět zavedli až soudruzi v roce 1979, tentokrát už ale nastálo. Poslední úprava byla v roce 1996, kdy po vzoru Evropské unie začal letní čas trvat 7 měsíců namísto původních šesti.

drahé hodinky

Muž z ochranky našel hodinky za 1 000 000 Kč: Jeho reakce si zasloužila potlesk všech

Budík iZdroj fotografie: Piqsels
Spánková deprivace je častým doprovodným jevem změny času.

Toto střídání ale podle mnohých odborníků nemá příznivý vliv na lidský organismus. Velmi častá je spánková deprivace, se kterou ale souvisí také snížená výkonnost a nižší schopnost koncentrace. „Lidé hůře usínají, probouzejí se, jsou nevyspalí, unavení. Obecně to většina populace zvládne. Problém dělá spíš přechod na letní čas, kdy se hodina ubírá,“ řekl Pavel Harsa, klinický psycholog Všeobecné fakultní nemocnice v Praze pro iRozhlas.

Jak působí změna času na vás?

Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články