Příběh malého Davídka otřásl celým světem: 12 let musel žít v plastové bublině

Chlapeček se narodil se vzácným onemocněním imunity, která jeho organismus téměř nechránila, a běžná infekce pro něj byla smrtelná. V plastovém vězení měl být jen dočasně.

Novorozené miminko i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Obrazně asi každý občas zatouží po tom, uzavřít se před světem ve své vlastní bublině a nestarat se o to, co se děje kolem. Ve skutečnosti by ale takový život v izolaci byl dost děsivý. Na vlastní kůži se o tom přesvědčil chlapec, který se narodil s velmi těžkým imunitním onemocněním, a musel proto být nepřetržitě ve sterilním prostředí. Kvůli své nemoci strávil malý David Vetter celý svůj život v opravdické plastové bublině.

V plastovém vězení měl být jen dočasně

Roztomilý chlapec s velkýma smutnýma očima se narodil 21. září 1971 v Houstonu v americkém státě Texas. Vypadal jako zdravé miminko, brzy se ale ukázalo, že trpí vzácným onemocněním SCID. V té době diagnóza těžká kombinovaná imunodeficience, která způsobuje, že je organismus velmi náchylný k závažným infekcím, v podstatě znamenala pro dítě rozsudek smrti. V sedmi měsících na ni zemřel i Davidův starší bratr, píše server web CBSNews.

Lékaři tehdy varovali rodiče, že pokud se rozhodnou přivést na svět dalšího syna, je padesátiprocentní pravděpodobnost, že také bude mít SCID. Bezprostředně po Davidově narození se bohužel ukázalo, že jeho imunitní systém nefunguje. Zdálo se, že jedinou cestou, jak ho lze ochránit před rizikem nákazy patogeny, které by ho mohly zabít, je naprostá izolace. Chlapečka tedy okamžitě umístili do polyvinylchloridové bubliny. Mělo jít o dočasné řešení maximálně na dva roky.

Plačící miminko

Holčička se narodila se vzácným onemocněním mozku zvaném Mabryho syndrom. „Nikdy nebude chodit ani mluvit,“ pláče matka

Vědci z NASA chlapci vyrobili skafandr

Existovala totiž šance, že když David podstoupí transplantaci kostní dřeně, jeho imunita natolik zesílí, že nebude muset v uzavřené kapsli přežívat. Problémem však byla absence kompatibilních dárců. Roky plynuly a chlapec musel čekat na zázrak. Bylo to děsivé, protože v bublině ho nesměla obejmout maminka jinak než přes tlusté rukavice, neměl si s kým hrát, nemohl se prostě jen projít. Poprvé si to všechno mohl užít až v šesti letech díky speciálnímu obleku, který pro něj podle webu PBS vyvinuli vědci z vesmírné agentury NASA.

Zpěvačka Céline Dion

Zpěvačka Céline Dion se pere s autoimunitním onemocněním: Stiff-person syndrom z lidí dělá „živé sochy“

Procedury spojené s oblékáním skafandru v hermeticky uzavřeném a zcela sterilním prostředí ale byly tak náročné, že nebylo možné ho používat častěji. Jiskřička naděje vzplála, když bylo Davidovi 12 let. Zjistilo se, že jeho sestra by mohla být dárcem kostní dřeně, ale neshodovala se ve všech parametrech. Riskantní zákrok byl úspěšný a vše vypadalo nadějně. Jenže čtyři měsíce po operaci chlapec zemřel na rakovinu. Kostní dřeň totiž byla infikovaná virem Epsteina-Barrové. Dnes už lze SCID účinně léčit i díky znalostem, které vědci získali díky Davidovi.

Co říkáte na příběh malého Davida?

Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Zobrazit další články