Na neuvěřitelně cenný historický artefakt narazil chlapec a jeho matka náhodou, když pracovali na zahrádce u domu. Experty mile překvapilo, jak se nálezci zachovali.
S pořádnou dávkou štěstí se dá na historické artefakty nevyčíslitelné hodnoty narazit na nejrůznějších místech. Senzační nález na konci května zaregistrovali památkáři v polském městě Józefow. Při běžných pracích na vlastní zahradě vykopala matka se synem v záhonu nenápadný předmět, který se ukázal být skutečnou vzácností. Jde totiž o několik tisíc let starý pozůstatek po našich předcích.
Odborníci jsou ze senzačního nálezu nadšení
Pazourková křemenná sekerka z mladší doby kamenné absolutně nadchla historiky. „Matka s chlapcem náhodou vykopali předmět, který se posléze ukázal být sekerou starou více než čtyři tisíce let. Už jen datování předmětu a skutečnost, že se jedná o neolitickou sekeru, jsou velmi působivé,“ cituje server Parenting konzervátora památek Mazovského vojvodství Marcina Dawidowicze.
Odborníky zároveň mile překvapilo, že se o objevení sekerky vůbec dozvěděli. Není prý snadné rozpoznat, že jde o historicky cenný artefakt. „Takový nález je vzácný. Jsem ohromen tím, že někdo měl intuici identifikovat ho jako památku a informovat nás. Je to unikátní a velmi cenná věc,“ dodal Dawidowicz s tím, že by byl rád, aby nálezkyně i její syn dostali nějakou odměnu.
Unikátní sekerka je z mladší doby kamenné
Kde přesně vzácná sekerka z mladší doby kamenné nakonec skončí, není zcela zřejmé. Podle památkářů mají totiž velká muzea ve svých archeologických sbírkách podobných předmětů dost. Objev z konce května pravděpodobně poputuje do nějaké menší instituce, která pro něj najde lepší využití. Prozatím byl uložen u Zemského úřadu pro ochranu historických památek ve Varšavě.
Sensacja! W ubiegłym tygodniu w Józefowie koło Legionowa, podczas prac ogrodowych, odnaleziona została krzemienna…
Zveřejnil(a) Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków dne Sobota 25. května 2024
Experti se shodují, že tisíce let stará křemenná sekerka souvisí se sídlištěm kultury šňůrové keramiky. Předměty z tohoto období se snadno rozpoznávají díky charakteristickému způsobu zdobení. Do hlíny se obtiskoval provaz či šňůra. Server Tysol upozorňuje, že věci specifické pro skupinu kultur provazové keramiky se vyskytují v oblasti sahající od jižní Skandinávie po Alpy a východní Karpaty. V Polsku lze největší koncentrace nalézt ve Slezsku, Kujavsku a jižním a jihovýchodním Malopolsku.