Ačkoli se mnozí těší do důchodu a počítají roky, týdny a dny, jsou i jedinci, kteří svou práci natolik milují, že s ní nemíní skoncovat ani navzdory opravdu vysokému věku.
Být lékařem je poslání. Rozhodně se nejedná o povolání, které je vhodné pro každého. Vyžaduje notnou dávku inteligence, empatie, porozumění, schopnost rozhodovat se sám a hlavně nést za svá rozhodnutí odpovědnost. A někteří svou oddanost prokazují i v době, kdy by si dávno mohli užívat zcela zaslouženého důchodu. Příkladem je Christian Chenay, lékař z Francie, který letos oslavuje neuvěřitelných 103 let.
Obdivuhodné oddání pacientům
Tento pán je mladý duchem, což je nesmírně důležité. Přestože standardní důchodový věk ve Francii je v současnosti 62 let pro obě pohlaví, jak uvádí web ČSSZ, Christian Chenay má stále bystrou mysl a odmítá své pacienty opustit. Oblast Marne Valley, kde ordinuje, je poměrně řídce osídlená a lékařských sil je zde i v dnešní době nedostatek.
I to je jeden z důvodů, proč své ovečky Christian opečovává. V současnosti poskytuje primárně konzultace na dálku a věnuje se sociální činnosti, jako je navštěvování a ošetřování pacientů místního domova důchodců. Tuto činnost nepozastavil ani v době, kdy svět sužovala epidemie koronaviru, a to i přesto, že sám patřil do nejrizikovější věkové skupiny, píše web iRozhlas.
Věk je jenom číslo?
„Já bych asi důvěru v tak starého lékaře neměl,“ napsal pan Petr N. z Klatov. Přestože věk opravdu nemusí nic znamenat a je-li mysl bystrá, není důvod s prací skončit. Tělesná schránka ovšem nemůže sloužit na věky. Pan Chenay je nicméně jedinečná osobnost. Jeho kariéra trvá již dlouhých 78 let, a jak sám uvedl, rozhodně nemá v plánu ji ukončovat. Za svůj počin také dostal ocenění od místní Lékařské asociace.
Lékaři jsou také jenom lidé a mohou se ve své diagnóze zmýlit bez ohledu na věk. O tom, že žena podstoupila chemoterapii, která byla zcela zbytečná, DámskýDeník psal již dříve.