Většina rodičů se domnívá, že šidítko je neškodný pomocník, který dokáže uklidnit jejich malou ratolest. V nestřeženém okamžiku se z něj ale může stát i smrtelná zbraň.
Obyčejné dudlíky jsou nepostradatelnou součástí výbavy každé matky malého dítěte. Jejich výroba prochází přísnými bezpečnostními kontrolami, takže zdánlivě se není čeho bát. Jenže v některých případech se šidítko může stát i smrtelnou zbraní. Stačí chvilka nepozornosti a miminku hrozí udušení. Rodiče na to upozorňuje záchranářka Nikki Jurcutzová, která se prostřednictvím příspěvků na svém instagramovém profilu TinyHeartsEducation snaží zvyšovat povědomí o zdraví a bezpečnosti dětí.
Sedmiměsíční chlapeček vdechnul celý dudlík
Dudlíky jsou u matek kojenců oblíbenou pomůckou. Nejenže dokáží plačící ratolest spolehlivě utišit, ale podle studie australských kardiologů z Monash University, o které informuje server ABCScience, snižují také riziko syndromu náhlého úmrtí kojence. Dokonce i v případě, kdy šidítko ve spánku vypadne dítěti z pusy. Dudlání totiž pomáhá regulovat srdeční činnost a výkyvy krevního tlaku. Nevinně vyhlížející šidítka ale mohou být i nebezpečná.
Důkazem je videozáznam z dětské chůvičky, který Jurcutzová zveřejnila na sociálních sítích. Vysvětlila, že jí ho poslala matka dítěte, která při jeho sledování zažila chvíle hrůzy a chce varovat další rodiče. Na záběrech je vidět sedmiměsíční chlapeček, který leží v postýlce. Má v puse obyčejný dudlík, ale jen tak ho nežužlá. Nějak se mu ho totiž podařilo celý vdechnout a začal se dusit. Boj batolete o život je nervy drásající.
Záchranářku překvapilo, že se to může stát
Bezbranný chlapeček se snažil ze všech sil šidítko vyplivnout, aby se mohl nadechnout, ale jeho pokusy byly marné. Z videa je patrné, že má zablokované dýchací cesty a bojuje o život. Navíc ještě začne zvracet. Po chvíli se mu ale jako zázrakem podaří dudlík dostat z pusy ven. „Nikdy předtím mě nenapadlo, že se něco takového vůbec může stát. Při sledování videa se mi hrůzou tajil dech. Je těžké se na to dívat, i když všechno nakonec dobře dopadlo,“ cituje záchranářku web Parenting.
Při výrobě dudlíků musí producenti dodržovat specifické normy. Stanovují například to, jak má být dudlík velký, jaký má mít tvar a z jakých materiálů může být vyrobený. Podle záchranářky by rodiče měli dbát na to, aby velikost dudlíku byla odpovídající věku dítěte. Nebezpečná šidítka se ale občas dostanou na trh. Jeden takový objevila Česká obchodní inspekce v roce 2018. „Uvolněné malé části, pokud by byly vdechnuty, představují pro nejmenší děti závažné riziko udušení,” uvedla ředitelka ústecké inspekce Renata Linhartová.