Batole dostalo úpal, když spalo v ložnici, a málem nepřežilo. Matka situaci otevřeně popisuje, aby varovala ostatní rodiče

To, že se během velmi teplých a slunečných dnů držíte raději doma, automaticky neznamená, že nemůžete dostat úpal.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

S větší intenzitou se v posledních letech v létě vracejí tropické dny, kdy teploměr atakuje třicítky. V horkých dnech hrozí lidem dehydratace, úžeh nebo úpal. To může být velmi nebezpečné. Své o tom ví i svobodná matka Jennifer Amba. Její tříletá dcera dostala úpal, když spala v ložnici. Chybělo málo a mohlo to skončit tragicky.

Záchranáři holčičce naměřili 40 stupňů

Venku byla více než třicetistupňová vedra. V ložnici, kde batole spalo, nebyla klimatizace. Pouze větrák, ale ten nebyl zapnutý. Okno bylo otevřené a žaluzie byly zatažené. Když šla matka holčičku zkontrolovat, zjistila, že je celá zpocená a má červený obličej. Vyděsila se a zavolala záchranku. Ta přijela za 20 minut. Matka si neuvědomovala, v jak vážné situace se dítě nachází.

Když dorazili záchranáři, holčička nereagovala. Naměřili jí teplotu 40 stupňů Celsia. V místnosti bylo neuvěřitelných 50 stupňů. Hladina cukru v krvi holčičky byla nízká. Měla úpal. Lékař jí podal cukr a nakonec otevřela oči. „Trvalo 15 minut, než otevřela oči. Měla oprvaud štěstí. Pravděpodobně stačilo jen několik minut a mohlo dojít k trvalému poškození jejího zdraví,“ vypráví Jennifer. Teď před úpalem varuje ostatní rodiče.

Nejčastěji dostanete úpal při venkovní aktivitě

Každý rok totiž na nemoci způsobené horkem zemře spousta lidí. Přestože den trávíte ve stínu, můžete úpal dostat. Jde o stav, kdy teplota vystoupá k 40 stupňům a tělo ji neumí snížit, přestože má přirozenou schopnost regulovat teplotu. Při úpalu ale dochází k dehydrataci a tělo se ochladit nedokáže. Předchází mu vyčerpání, bolest hlavy, nevolnost, svalové křeče.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Většinou úpal dostanete, když v horkých dnech provozujete venku nějakém aktivity. Případně, když nemáte vhodné oblečení, které zadržuje pot. U malých dětí je riziko mnohem větší, protože jejich tělo ještě nezvládá regulovat teplotu. Podobné je to i u chronicky nemocných lidí. Klíčové je všímat si příznaků. V počátečním stádiu ucítíte husí kůži, mravenčení, bolest hlavy nebo pocit na zvracení.

Postiženému dejte ledové obklady

Lidé s úpalem bývají dezorientovaní a letargičtí. Přestože jsou dehydrovaní, hodně se potí. Mají potíže s dýcháním, zrychlený puls a zarudlou kůži. Přestože přehřátí z horka vypadá nevinně, jde o velmi nebezpečný stav. Úpal totiž může způsobit poškození orgánů jako je mozek, játra, plíce nebo ledviny. Nezřídka končí i smrtí.

Jakmile máte pocit, že jde o úpal, volejte záchranku nebo ihned vyhledejte lékaře. Zatímco budete čekat na příjezd záchranky, sundejte postiženému všechno zbytečné oblečení, vezměte ho do chladného prostoru, pusťte větrák a navlhčete mu kůži vodou. Na místa, kde jsou soustředěné cévy, tedy na krk, záda, do podpaží a k tříslům přiložte ledové obklady.

Horko nesvědčí ani domácím mazlíčkům

Abyste úpalu v horkých dnech předešli, noste co nejméně lehkého a vzdušného oblečení, které vsakuje pot. Pijte hodně tekutin, zejména vodu, kterou můžete ochutit šťávou z citronu. Rozhodně se vyhněte alkoholu. Používejte sluneční brýle a opalovací krémy. Rozhodně nenechávejte nikoho v zaparkovaném autě.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Delší pobyt ve velkém horku nesvědčí ani domácím mazlíčkům, kteří navíc mají hustou srst, takže se mohou snadno přehřát. Trpí problémy s dýcháním, slintáním a mohou zkolabovat. Držte zvířata ve stínu a dávejte jim hodně čerstvé vody. Zabalte je mokrým ručníkem, neměl by však být ledový, a pusťte větrák. Bylo by dobré poradit se s veterinářem.

Jaké triky používáte v horkých dnech k osvěžení?

Zdroj: Express

Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Zobrazit další články