Přestože se charismatický velikán českého filmu a divadla potýkal se zdravotními problémy, pořádně s ním zamával až zákaz hraní, který mu komunistický režim nařídil.
Čas neúprosně běží. Možná je to k nevíře, ale letos uplynulo už třicet let od doby, co do hereckého nebe odešel představitel svérázného vojáka Švejka, doktora Meluzina, majora Kalaše nebo husí kůži nahánějícího zaměstnance krematoria Kopfrkingla. Charismatický velikán stříbrného plátna Rudolf Hrušínský, jehož filmy znají generace Čechů, zemřel 13. dubna 1994 ve věku třiasedmdesáti let.
Talentovaný mladík se stal idolem žen
Svou profesionální dráhu měl v podstatě jasně předurčenou. Nejenže pocházel z významného hereckého rodu Červíčků a Budínských, ale v roce 1920 se v Nové Včelnici bezprostředně po skončení představení přímo v divadle za jevištěm narodil. Společně s rodiči cestoval s kočovnou společností a už od dětství hrál divadlo. Když se rodina usadila v pražských Nuslích, začal studovat gymnázium.
Uvažoval o různých povoláních, ale gymnázium nakonec nedokončil. Už v patnácti letech totiž odstartoval svou profesionální hereckou dráhu. Jeho prvním profesionálním působištěm se stala v roce 1935 Uranie. Jeho hvězda ale začala stoupat až v souboru E. F. Buriana D37. Začal také dostávat role ve filmech. Podle webu ČeskéhoRozhlasu se z něj za války stal idol žen a údajně ho měla svést i herecká ikona Adina Mandlová.
Kvůli Švejkovi přibral 15 kilogramů
Mladý talentovaný herec stále častěji dostával významné role a dokonce režíroval film Jarní píseň a parodii kovbojky Pancho se žení. Tehdy se stal i představitelem Josefa Švejka. Kvůli postavě bodrého vojáka musel Hrušínský přibrat 15 kilogramů, což se mu podařilo díky pivu. Dlouho pak přebytečná kila nemohl shodit. Během své hvězdné kariéry Hrušínský zazářil ve spoustě filmových klenotů.
Rudolf Hrušinský nar. 17.10.1920 – zem. 13.4.1994 http://www.csfd.cz/tvurce/961-rudolf-hrusinsky/
Zveřejnil(a) Hvězdy českého filmu dne Sobota 17. října 2015
Objevil se ve snímcích Spalovač mrtvol, Tajemství hradu v Karpatech, Adéla ještě nevečeřela, Rozmarné léto, Slavnosti sněženek nebo Vesničko má středisková. Přestože bojoval se zdravotními problémy, nejvíc s ním zamával zákaz hrát, který přišel poté, co v roce 1968 podepsal manifest 2000 slov. „Celých šest let jsem seděl doma a užíral se. Byl to strašný nátlak na psychiku. Prodělal jsem čtyři infarkty a zhoršila se mi cukrovka. Nevěřil jsem, že se mi podaří v životě zažít ještě něco pozitivního,“ cituje herce web iDnes.