Podvodníci přišli s novou taktikou, jak vás o všechno obrat. Zpráva vám přijde od vašeho kamaráda a nic na první pohled nepoznáte

Dávejte si pozor na zprávy od svých přátel. Mohou se za ně totiž vydávat podvodníci, aby z vás tak vymámili peníze.

Ženské ruce drží mobil a platební kartu i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Poslední dobou se roztrhl pytel s různými podobami internetových podvodů. A díky umělé inteligenci a dalším moderním technologiím dokáží podvodníci vytvořit tak věrohodný námět, že mu uvěří i ti nejostražitější internetoví uživatelé. Nyní přišli zločinci s dalším způsobem, jak z lidí vymámit peníze, aniž by se jim nabourali do bankovnictví. Stačí jim se vydávat za vašeho přítele na sociálních sítích.

Mladík varuje ostatní před novým trikem podvodníků

Internetových podvodů a podvodníků stále přibývá. Podle webu Novinky jen za první polovinu loňského roku připravili zločinci klienty bank o více než 674 milionů korun, přičemž bylo zaznamenáno celkem 31 233 kybernetických útoků. Tato alarmující čísla nutí lidi k větší ostražitosti, ale bohužel ta mnohdy není dost vysoká. V poslední době se na sociálních sítích rozšířil nový druh podvodu, na který upozornil jeden z uživatelů TikToku.

Mladík na svém TikTokovém účtu zveřejnil video, ve kterém vysvětluje, co se mu stalo. Varuje tím ostatní před velmi propracovaným podvodem, na který sám málem skočil. Naštěstí jej ale včas odhalil a vše nahlásil na policii, která poté zveřejnila rozhovor na facebookovém Messengeru, prostřednictvím něhož se podvodníci snažili z muže vymámit peníze.

Snažil se z něj prostřednictvím zpráv vymámit peníze

Podvodník se naboural do Messengeru mladíkova přítele, za něhož se vydával. Napsal zprávu s otázkou, zda mu funguje bankovní účet. Když muž odpověděl, že neví, a otázal se jej, co se vlastně děje, falešný kamarád mu vysvětlil, že potřebuje zaplatit objednané zboží, ale nejde mu to. A tak jej zároveň poprosil o to, zda to za něj může mladík zaplatit s tím, že jakmile mu internetové bankovnictví bude zase fungovat, okamžitě mu peníze pošle. Jednalo se o opravdu propracovaný plán.

@macioseu Możesz dostać coś takiego #wiadomość #news ♬ dźwięk oryginalny – Maciek Zalech/Macios

Mladík se naštěstí nenechal nachystat a celý rozhovor předal policii. Pokud tedy nechcete být podvedeni, musíte být ostražití a vždy si ověřit ještě jinou cestou, zda vám píše opravdu váš přítel. Dále byste neměli ani klikat na různé odkazy posílány přes sociální sítě, SMS i e-maily, mohou vám totiž zavirovat počítat či získat přístup k citlivým informacím. Takto přišel o své peníze i muž, který naletěl podvodníkovi vydávajícímu se za pracovníka ČEZu a o jehož příběhu jsme vás na DámskémDeníku již informovali.

Jak moc ostražití jste při používání internetu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Zobrazit další články