Muž přišel o milion korun. Za všechno může podvodník vydávající se za ČEZ

Muž se nechal zlákat vidinou rychlého výdělku při investování do akcií ČEZu. Podvodníci jej tak připravili o více než milion korun.

Starší muž píše na notebooku i Zdroj fotografie: Freepik
                   

S nástupem internetu a všemožných aplikací se mnohonásobně zvedly počty různých podvodů a nekalých činností. Spousta lidí bohužel včas neodhalí, že se je pomocí jejich důvěry snaží nějaký zločinec okrást o veškeré úspory. Stačí kliknout na odkaz nebo vyplnit citlivé údaje, a podvodníci se tak jednoduše dostanou k informacím, díky kterým se snadno nabourají do internetového bankovnictví.

Chtěl investovat do akcií známé společnosti

V loňském roce řešili šumperští policisté neojedinělý případ kyberútoku. Ty jsou bohužel stále častější a jen v první polovině roku 2023 přišli Češi zhruba o 670 milionů korun, o čemž informuje také web ČT24. A právě jednou z obětí byl také muž ve středních letech, který se po delším rozmýšlení rozhodl, že své našetřené úspory zainvestuje do akcií ČEZu.

Na internetu si tedy zadal klíčová slova, podle kterých si vybral jeden z odkazů. Webová stránka se mu zdála být důvěryhodná, a tak vyplnil veškeré nutné údaje, mezi něž patřilo jméno a příjmení, telefonní číslo a email, aby mohl akcie nakoupit. Poté se mu ozval finanční poradce, který mu poslal odkaz s registrací ke společnosti Alfafin. Nabídka makléře muže natolik zaujala, že souhlasil s nainstalováním aplikace pro vzdálený přístup do svého notebooku, což uvádí i web TýdeníkPolicie.

Přišel o více než milion korun

Společně se přihlásili do mužova internetového bankovnictví, kde dosud neznámý pachatel provedl s jeho svolením čtyři odchozí transakce na dva zahraniční účty, a to v celkové hodnotě téměř 1 200 000 Kč. Bohužel až velmi pozdě přišel pán na to, že se jedná o podvod. Jakmile mu začalo být jednání podezřelé, chtěl po makléři své peníze zpět. Ten ale přestal komunikovat. Okradený již pravděpodobně své úspory nikdy neuvidí. Případ je nyní prověřován jako trestný čin podvodu.

Policie České republiky iZdroj fotografie: iStock
Policie České republiky

Bohužel tento podvedený muž není jediný, protože podobných nástrah a podvodníků je plný internet. „Taky jsem jednou málem naletěl, naštěstí jsem ale včas zjistil, že jsou to falešné stránky,“ svěřil se pan Patrik Jánský z Pelhřimova. Takové štěstí ale neměl Marián, který se nechal zlákat pochybnou nabídkou, kvůli čemuž poté přišel o veškeré své úspory, a o jehož případu jsme se na DámskémDeníku již zmiňovali.

Jak byste se v mužově situaci zachovali vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Zobrazit další články