Nakoupili jste někdy na Temu? Tohle vás nejspíš čeká. Krádež peněz je až na 2. místě, jsou mnohem zákeřnější

Obliba nákupních aplikací, které nabízejí velmi levné zboží všeho druhu, roste neuvěřitelně rychlým tempem. Některé se ale chovají přinejmenším podezřele.

Ženské ruce drží mobil a platební kartu i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Nakupování na internetu je stále populárnější. A spolu s tím, jak roste jeho obliba, přibývá i nejrůznějších nepoctivých, škodlivých či podivných nákupních aplikací, jejichž praktiky jsou přinejmenším podezřelé. Raketový vzestup zaznamenala aplikace Temu, která funguje na stejném principu jako třeba AliExpress. „Když jsem tam nakupovala, připadala jsem si jako boháč,“ napsala nám do redakce čtenářka DámskéhoDeníku Dana K. z Chomutova.

Všimla si, že jí mizí peníze z účtu

Platforma totiž nabízí extrémně levné zboží všeho druhu. Kuchyňské, hygienické nebo úklidové potřeby či věci na vytunění mobilu, auta i domácnosti lze pořídit řádově za desetikoruny. Díky tomu se Temu, které vzniklo teprve v létě 2022, bleskově rozšířilo do všech koutů světa. Na svém webu firma vysvětluje, že nízké ceny udržuje díky tomu, že spojuje zákazníky přímo s dodavateli.

Podle serveru Reuters se mezi uživateli stala tato nákupní aplikace hitem. Na podzim v Evropě předstihla eBay a dosáhla 51 milionů aktivních uživatelů měsíčně. Mnohem populárnější a zavedenější aplikace Shein zaznamenala 64 milionů uživatelů. „Koupila jsem si tam už hromadu věcí, ale najednou jsem zjistila, že mi mizí peníze z účtu,“ uvedla paní Dana. SeznamZprávy upozornily na to, že stížností na účtování záhadných poplatků je víc.

Za levnými nákupy je skrytý malware

Na podivné praktiky Temu si stěžuje více lidí. Podle webu SlowFemme se sociální síť TikTok hemží stížnostmi zákazníků, kterým po nákupu začaly z účtů mizet malé částky, jež dohromady vyšplhaly na tisíce českých korun. Dozvěděla jsem se, že prý kradou i osobní údaje. Každý den mě aplikace bombardovala zprávami. Už jsem toho měla plné zuby a odinstalovala ji,“ vysvětlila paní Dana. Odborníci na kybernetickou bezpečnost tvrdí, že Temu je ve skutečnosti dobře propracovaný malware.

muž u počítače iZdroj fotografie: Depositphotos

Každá aplikace pracuje s nějakými daty, které jí uživatelé svěří. Temu však podle serveru Hrot24 sbírá a odesílá na čínské servery data, která ke svému chodu vlastně nepotřebuje. Například fotografie, kontakty, odkazy na sociální sítě, IP adresu a informace o verzi operačního systému a má přístup i k poloze a mikrofonu. Lidé o tom nemají zdání, protože to dělá skrytě. S odcizenými daty pak může pracovat. Právě kvůli tomu třeba guvernér americké Montany Greg Gianforte loni aplikaci zakázal používat na vládních zařízeních a ve všech státních firmách.

Co si myslíte o levných nákupních aplikacích?

Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Zobrazit další články