Takhle nás obchody nenápadně okrádají: Nachytá se 9 z 10 Čechů. Určitě se to stalo i vám a ani o tom nevíte

Pokud si neberete v obchodě účtenku, děláte velkou chybu. Někdy se stává, že namarkované položky nesedí s tím, co jste si ve skutečnosti nakoupili.

Žena s nákupním vozíkem kontroluje účtenku i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Nevzít si účtenku z obchodu nebo restaurace není prozřetelné. Při zběžné kontrole totiž posléze můžete narazit na nesrovnalosti, které vás stály nemalé peníze. Své o tom ví čtenářka DámskéhoDeníku paní Alena D. z Prahy. Nikdy jsem účtenky nekontrolovala a dokonce jsem si je často ani nebrala. Když jsem ale zjistila, kolik peněz jsem už zbytečně vyhodila za zboží, které jsem si nekoupila, kontroluji každou položku,“ napsala nám do redakce.

Cena za nákup vrtala zákaznici hlavou

Zda sedí položky uvedené na pokladním dokladu se skutečným nákupem, kontrolují zejména senioři. Nejenže chtějí mít jistotu, že za akční zboží zaplatili skutečně zlevněnou cenu, ale s ohledem na nevalné důchody jsou zvyklí mít svoje výdaje pod kontrolou. „Připadalo mi vždycky úsměvné, jak babička pečlivě odškrtávala položky na účtence a někdy se rozčilovala, že zaplatila víc za něco, co mělo být podle letáku obchodu ve slevě,“ vypráví paní Alena.

pokladní

Pokladní ze supermarketu pomocí triku s účtenkami ukradla desítky tisíc korun. Chtěla se tak dostat z dluhů

Teď ale sama dělá úplně to samé. Přimělo ji k tomu náhodné zjištění, že jí v obchodě namarkovali uzeniny za 362 korun, které ale ve svém nákupním košíku neměla. „Byl to malý nákup a vrtalo mi hlavou, že jsem platila tolik. Ale koukla jsem na účtenku až doma v klidu a do obchodu se mi už nechtělo se vracet. Holt za blbost se platí,“ popisuje čtenářka s tím, že pak začala hledat staré účtenky, které se jí často povalují v taškách.

Třetina lidí kontroluje účtenku pokaždé

A nestačila se divit. Při procházení několika starých dokladů o zaplacení z různých obchodů zjistila, že jí v minulosti prodavačky nesprávně naúčtovaly zboží za celkem zhruba 5000 korun. „Myslela jsem si, že mě šálí zrak. Lidé by si měli účtenky kontrolovat, aby nedopadli jako já,“ dodala paní Alena. Vzhledem k tomu, že šlo o staré nákupy, žádné kroky nepodnikla. Češi jsou ale při kontrole účtenek celkem pečliví. Podle webu E15 to po každém nákupu dělá 35 procent lidí.

iZdroj fotografie: Vlastní tvorba / ABCmedia

Chyby, kdy se prodavačka na kase překlikne a namísto jednoho chleba jich namarkuje deset, se stávají poměrně často. Třeba na webu eMimino si zákaznice stěžovala na to, že zaplatila 299 za kiwi v bio kvalitě, které jí chybně vícekrát naúčtovali. V takových případech doporučuje bankovní analytik František Nonnemann řešit celou věc s obchodem. „Ve většině případů jde o nedorozumění či chybu, kterou lze snadno a rychle napravit,“ řekl webu iDnes.

Jak často kontrolujete účtenky?

Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Zobrazit další články