Metody, které podvodníci využívají k tomu, aby vylákali z lidí přístupy k internetovému bankovnictví, jsou stále sofistikovanější. Tentokrát využili změny, kterou prováděla sama banka.
Útoky podvodníků na úspory, které mají lidé uložené v bankách, neustávají. Stačí jeden klik a můžete o všechny peníze přijít. Neblahou zkušenost nedávno zažila na vlastní kůži čtenářka Dámského Deníku Iva K. z Plzně. „Snažím se být obezřetná, když jde o peníze. Když mě kontaktovala banka, postupovala jsem podle pokynů. Nenapadlo mě, že by to mohl být podvod. Kéž bych mohla vrátit čas a neudělat to,“ napsala nám do redakce.
Podvodníci využili sloučení aplikací banky
Paní Iva je matkou samoživitelkou, a jak sama říká, nemá peníze na rozhazování. Na malé úspory, které se jí podařilo nashromáždit, je velmi opatrná. Přesto ji falešní bankéři obelstili. Patří totiž mezi oběti vlny podvodů, se kterými se potýká Česká spořitelna. Útočníci zneužili situaci, kdy banka spojila dvě aplikace do jedné. Z jejích klientů se pak snažili vylákat osobní údaje a přístupy k účtům.
Přestože podle serveru MobilMania mají tentokrát falešní bankéři vše dobře promyšleno a zneužili právě aktuálních změn v přístupu do bankovní aplikace, průběh podvodu je notoricky známý. „Banka mě informovala o tom, že ruší ověřovací klíč a nově bude přímo v aplikaci George. Volali mi, že mi s přechodem mezi aplikacemi pomohou a že to musím udělat, jinak se pak nedostanu ke svým penězům,“ vysvětluje paní Iva.
Oběti z účtu zmizelo přes půl milionu
Následně jí přišla SMS s odkazem na stažení falešné aplikace. „Klikla jsem na odkaz a vyplnila přihlašovací údaje. Vůbec mě nenapadlo, že to je podvod. Jsem tak hloupá!“ zoufá si čtenářka. Podle údajů na webu spořitelny končící metodu verifikace využívá 2,1 milionu klientů. Banka varuje, aby lidé nereagovali na e-maily, SMS ani telefonáty, v nichž jsou nabádáni k přihlášení do George nebo ke stažení falešné aplikace.
Cílem podvodníků je získat přihlašovací údaje do internetového bankovnictví. Podobně jako paní Iva jim naletěla i žena z Rychnovska a přišla o více než půl milionu korun. „Policisté případ kvalifikovali jako trestný čin podvod, neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací a neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku, za což hrozí trest odnětí svobody na 3 roky až 8 let,“ uvedla Iva Kormošová z královehradecké policie.