Energetický regulační úřad uvedl, jaké budou ceny energií pro rok 2024. Koncový zákazník si připlatí výrazně více než doposud.
Domácí rozpočet mnoha domácností utrpěl za poslední roky tvrdou zkoušku. S příchodem koronavirové pandemie se úspory začaly nebezpečně tenčit, a když to vypadalo, že jsme z nejhoršího venku, přišla válka na Ukrajině. Co se stane na jednom konci světa, má dopad na druhé straně planety. Bohužel následky pak trvají několik let, než se věci opět vrátí do normálu. Jestli vůbec. Zdražování potravin a prudký nárůst cen energií, taková je předpověď na rok 2024.
Regulovaná a neregulovaná složka cen energií
O výši regulované složky cen energií rozhoduje Energetický regulační úřad (ERÚ) a tvoří asi 40 % konečné ceny elektřiny a zemního plynu. V podstatě platíte provozní služby, díky kterým „doteče“ elektřina a zemní plyn až do vaší domácnosti. Je v ní zahrnuta cena zajišťování distribuce elektřiny, cena za systémové služby, příspěvek na elektřinu z podporovaných zdrojů energie (POZE), které jsou dotované ze zákona, nebo cena za činnosti operátora trhu.
Oproti tomu neregulovaná složka cen energií představuje tržní cenu, která se odvozuje od cen elektřiny a zemního plynu na velkoobchodních trzích. Jinými slovy ji určuje sám dodavatel a její výše se řídí obchodními strategiemi daného dodavatele energií.
V příštím roce zaplatíme za energie tisíce
V letošním roce se hovořilo o navýšení regulované složky cen energií kolem 71 %, Energetický regulační úřad nakonec přišel s drobnou úpravou, za regulovanou složku cen elektřiny si připlatíme meziročně o 65,7 % více, což v konečném výsledku způsobí, že domácnosti zaplatí o tisíce korun více než doposud. Hlavní otázka zní, proč dojde k tak výraznému navýšení cen energií.
Vysoká cena energií spočívá nejen v přenosu energie od dodavatele k zákazníkovi, ale také ve vysoké míře inflace. Opět bude nutné uhradit POZE a od ledna 2024 také končí cenový strop nastavený současnou vládou, jenž byl zaveden z důvodu války na Ukrajině, jak uvádí server Deník.
Navýšení cen energií v číslech
Co se týká elektřiny, zde bude změna markantní. Regulovaná složka celkové ceny elektřiny vzroste o 65,7 %, u zemního plynu o něco méně, o 38,8 %. Spotřeba elektřiny běžné domácnosti je kolem 3 MWh, od ledna 2024 se vrací zmíněný poplatek za obnovitelné zdroje ve výši 600 Kč s DPH za 1 MWh, takže ročně si spotřebitel připlatí o 1 800 Kč více, jak uvádí Novinky.
K tomu je však nutné připočíst navýšenou platbu za distribuci, celková cena za 1 MWh se zvýší až o 1 300 Kč s DPH, při uvedené roční spotřebě tedy bude o 3 900 Kč dražší než doposud. Toto prudké zdražení se bude týkat i zákazníků se zafixovanými cenami. Nárust cen energií bude mít dopady i jinde, další zdražování lze očekávat i v potravinářském průmyslu, mléko, mléčné výrobky a také pečivo výrazně podraží, jak jsme se již před nedávnem zmiňovali na DámskémDeníku.