O babičku se vnuk vůbec nezajímal, proto se 85letá důchodkyně rozhodla mu dát lekci. Důvod jejího jednání by si měl každý přečíst

Syn ani vnuk ji nenavštívili už přes 8 let. Babička se proto rozhodla udělit svému vnukovi lekci, na kterou nikdy nezapomene. Učinila krok, který rozhodně nečekal.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Vztah mezi vnoučaty a prarodiči je stejně důležitý, jako vztah mezi dětmi a rodiči. Vaši prarodiče sice plní trochu jiný úkol ve vašem životě, než rodiče, ale jejich role ve výchově je nesmírně důležitá. Bohužel ne vždy, když vnoučata dosáhnou určitého věku, například puberty nebo dospělosti, jsou ochotna udržovat pevné pouto se svými prarodiči, jako tomu bylo v dětství. Přesně to zažila paní Ivana L. z Pardubic. Její vnuk se o ni vůbec nezajímal, tak se rozhodla udělit mu lekci.

Má syna a vnuka, přesto zůstala sama

Paní Ivaně je 80 let a už několik let žije sama. Manžel zemřel a jediný syn a vnuk, kteří jí zůstali, se o ni nezajímají. Nezavolají, nepřijedou ani na svátky, vlastně vůbec netuší, jak se jejich matce a babičce daří. Žena celý život prožila na jednom místě, ve stejné vesnici v jednom domě. Nikdy příliš necestovala ani se nestěhovala. Dům postavila se svým manželem a byli zde velice šťastní.

Ve svém pokročilém věku věděla, že na místě, kde prožila velký kus života, také zemře. Byla zde šťastná. Jediné, co jí chybělo, byla společnost rodiny. Přestože se snažila svého vnuka kontaktovat, hovory se omezily jen na pár zdvořilých frází, to bylo všechno. Nikdy ji nepřijel navštívit, a to dokonce ani na svátky. Paní Ivana už přestala doufat, nakonec přijala situaci tak, jak je, a přiznala si, že její rodina o ni nemá zájem. Proto se také rozhodla k radikálnímu kroku.

Jediný, kdo se o ni zajímal, byl soused

„Jediný, kdo mi po smrti manžela pomáhal, byl soused. Ptal se, zdali něco nepotřebuji, zajel mi na nákup, posekal zahradu, sem tam opravil něco na domě a také mi občas dělal společnost. Choval se jako rodina,“ uvedla paní Ivana ve svém dopise, který zaslala k nám do redakce.

osamělá seniorka iZdroj fotografie: Freepik
Paní Ivana se už dlouho cítila osaměle

„Rozhodla jsem se tedy ke kroku, který by mému vnukovi udělil lekci. Už mám svůj věk a nebudu tady věčně. Někdo se musí postarat o dům, kde jsem prožila celý svůj život. Zašla jsem tedy k notáři a přepsala ho na mého souseda.“ Když se ovšem Ivanin vnuk tuto zprávu dozvěděl, najednou zcela obrátil své chování. Mžikem se z něj stal milující člen rodiny.

Jenže na to už bylo pozdě. Nyní už neměla zájem paní Ivana. Neotevírala dveře ani nebrala telefony. Ovšem ne všichni rodinní příslušníci jsou tak bezohlední, jako je například vnuk paní Ivany. Tento muž, o němž jsme psali na Dámském Deníku, opustil zaměstnání a přestěhoval se ke své 105leté babičce, aby o ni pečoval.

Osamělostí trpí každý pátý senior

Jak uvádí web iDnes, osamělostí trpí každý pátý senior nad 75 let, který se nemá komu svěřit. Bohužel i ti, kteří mají rodiny. Koronavirová pandemie situaci jen zhoršila. Až 750 tisíc seniorů žije v domácnosti o samotě. Často si pouštějí rádio nebo televizi, aby slyšeli lidský hlas.

Jak často navštěvujete své prarodiče?

Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Autor článku

Radka Dobešová

Zobrazit další články