Přestože policie se snaží došlápnout si na internetové kriminálníky, počty podvedených rostou. Celkové škody, které už svým obětem způsobili, šplhají do desítek milionů korun.
Nákupy přes internet jsou stále populárnější, ale taky rizikovější. Stačí málo a nejenže vás podvodníci podvedou, ale mohou vás obrat i o úspory. Neblahou zkušenost na vlastní kůži zažila i čtenářka Dámského Deníku Marta V. z Plzně. „Na internetovém bazaru jsem chtěla nakoupit vánoční dárky pro svoje dvě děti. Jenže jsem naletěla podvodníkům, kteří mě okradli. Teď nemám ani dárky, ani peníze. Nejraději bych se neviděla,“ napsala nám do redakce.
Radost z nákupu netrvala dlouho
E-shopy, aukční portály i online bazary mají před Vánocemi doslova žně. Podle serveru MediaGuru více než polovina Čechů kupuje dárky výhradně v internetových obchodech. S tím, jak každoročně roste počet lidí, kteří tímto způsobem nakupují, stoupá také množství podvodů. „Jsem samoživitelka, takže si nemůžu dovolit utrácet tisíce za drahé dárky. Na internetu jsem si pro děti vyhlédla brusle a kolo z druhé ruky. Vypadaly skoro jako nové, byla jsem nadšená,“ svěřila se čtenářka.
Její radost ale netrvala moc dlouho. „Četla jsem o podvodech, kdy lidé za zboží zaplatí, ale nakonec ho nedostanou. Takže jsem se snažila být obezřetná. Přesto mi teď zbyly jen oči pro pláč,“ uvedla zoufalá matka samoživitelka. Stala se totiž terčem skupiny podvodníků, která si na nejrůznějších bazarech i aukčních portálech tipuje potenciální oběti, které nakonec obere. Většinou tak, že je přesměruje na podvodnou stránku a vyláká z nich údaje o platební kartě či přístup do internetového bankovnictví.
Pod stromečkem dárky nebudou
Policie má o podobných nekalých praktikách informace. Nedávno se jí podařilo rozprášit gang Čechů a Ukrajinců, kteří dokonce provozovali menší call centrum, skrze nějž důvěřivé oběti hromadně kontaktovali. „Má to parametry klasického byznys modelu. Mají to vymyšlené do detailů,“ vysvětlil iRozhlasu šéf Národní centrály proti terorismu, extremismu a kybernetické kriminalitě Břetislav Brejcha. Podvody ale vesele bují dál.
Celkové škody jdou podle policejního prezidia do desítek milionů. Scénář bývá podobný, jako v případě naší čtenářky. „Kontaktovala jsem prodejce přes Messenger, který byl uvedený u bruslí i kola. Podle jeho pokynů jsem otevřela odkaz, kde jsem vyplnila údaje. Myslela jsme si, že jsem za zboží normálně zaplatila. Jenže šlo o falešnou stránku. Namísto dárků pod stromeček mě okradli o tu trochu peněz, co jsem si našetřila, a pod stromečkem nebude nic,“ postěžovala si paní Marta.
Vyplnit citlivé údaje se nevyplácí
Podvodníci většinou chtějí, aby jejich oběti v odkazu na falešnou platební bránu, který jim poslali, vyplnily citlivé údaje o platební kartě, případně údaje do online bankovnictví. „Díky získaným údajům se podvodník dostane do online bankovnictví, kde provede převod finančních prostředků na svůj bankovní účet, nebo na základě zjištěných údajů z platební karty v bezkontaktním bankomatu vybere z účtu oběti peníze,“ cituje mluvčího České bankovní asociace Radka Šalšu server Novinky.