Na mrazivé Sibiři chce ruský miliardář obnovit dobu ledovou. Součástí ambiciózního projektu mají být i mamuti

Kvůli drancování nerostného bohatství je podle oligarchy nehostinná část ruského regionu na pokraji klimatické katastrofy. Zachránit ji prý může návrat v čase o tisíce let.

Dva mamuti v zimní krajině i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Představa, že by se vrátila doba ledová, je poněkud bizarní. Může se ale stát realitou. Ruský oligarcha Andrej Melničenko, který žije ve Švýcarsku, chce vytvořit jakýsi prehistorický park v sibiřské tundře, která podle něj umírá. Žili by tam zubři, pižmoňové a v budoucnu i mamuti. Region, kde se těží uhlí, ropa i zemní plyn, se prý otepluje mnohem rychleji než zbytek zeměkoule a zachránit ho může právě návrat v čase.

Na Sibiři hrozí klimatická katastrofa

Svůj extravagantní plán miliardář dokonce propagoval na klimatickém summitu COP28, který se odehrál začátkem prosince v Dubaji. Těžba nerostného bohatství, kterým Sibiř oplývá, způsobuje, že mrazivá oblast taje. Podle miliardáře hrozí této části Ruska klimatická katastrofa. Odvrátit ji může jeho alternativní i výdělečný plán. Melničenko má v úmyslu vytvořit na Sibiři rozsáhlý park, kde by obnovil období pleistocénní doby ledové.

Přestože jde o velmi smělý a trochu bláznivý plán, miliardář ho podle švýcarského týdeníku Handelszeitung myslí zcela vážně. Intenzivně ho propagoval i na summitu COP28, kde si účastníci mohli prohlédnout pavilon, v němž prostřednictvím počítačové simulace bylo prezentováno, jak se vlci, buvoli, tygři, a dokonce i mamuti opět prohánějí gigantickým polárním klimatickým pásmem Ruska. O nápad se zajímá i ruská vláda.

Mamuti mají být rekonstruováni do pěti let

Park, který chce miliardář na Sibiři vytvořit, není jen tak ledajaký. Tundra a tajga by se měly změnit na krajinu, která tam existovala na konci pleistocénu. Tedy v době, kdy se na pláních pásla velká stáda mamutů. Jen tak se prý obnoví ekologická rovnováha v regionu. „Pokud v těchto oblastech udržíme dostatečně dlouhou dobu určitý počet živočichů typických pro dobu ledovou, pak se změní i rovnováha rostlinných druhů. Ekosystém se začne obnovovat,“ cituje server ZielonaInteria mluvčího miliardářovy nadace Nikitu Zimowa.

Plán s návratem v čase o tisíce let vzbuzuje zájem, ale i skepsi. Zatím na Sibiř putují zubři, vlci, pižmoni a sněžné kozy. Do dvou let by mělo v parku žít přes dva tisíce zvířat. Vyhynulí mamuti mají být geneticky rekonstruováni do roku 2028. Park by měl vyrůst v neobydlených částech nehostinného ruského regionu, ale kde konkrétně se bude nacházet, není jasné. Podle Zimova je v plánu vytvořit největší ekosystém, který kdy vyšel z rukou člověka.

Největší jmění vydělal na uhlí

Podle serveru Novinky je Melničenko nejbohatším Rusem. Celková hodnota jeho majetku je 25,2 miliardy dolarů, tedy zhruba 565 miliard korun. Kariéru nastartoval po rozpadu Sovětského svazu, kdy začal provozovat řetězec směnáren a později založil vlastní banku. Jeho největší jmění pochází ze sféry těžby uhlí, kdy založil společnost SE Group, a také z doby, kdy se angažoval ve výrobě hnojiv ve firmě EuroChem Group.

Sestra drží sáček krevní plazmy

Miliardář experimentuje s krví svého vlastního syna, aby zastavil vlastní stárnutí

Od roku 2021 má Melničenko také občanství Spojených arabských emirátů, kde se právě konal summit COP28. Poslední roky žije ve švýcarském Svatém Mořici. Po vypuknutí války na Ukrajině v březnu 2022, v návaznosti na sankce Evropské unie vůči ruským oligarchům, zabavily italské úřady jeho luxusní jachtu za 13 miliard korun v tamním přístavu Terst.

Co si myslíte o ambiciózním plánu ruského miliardáře?

Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Zobrazit další články