Pokud se chystáte převážet v kufru auta nějaké věci, dejte si pozor. Je možné, že za to při silniční kontrole vyfasujete tučnou pokutu.
Téměř každý řidič se obává silniční kontroly, při které by mu mohla hrozit pokuta či odebrání trestných bodů. Nejednomu člověku se tato situace již jistě stala. Ten pocit strachu, studený pot a rychlé přemítání nad tím, zda je s autem vše v pořádku, když jej zastaví policie. A překročená rychlost či nepřipoutání bezpečnostním pásem nejsou zdaleka jediné prohřešky, za které by řidičům hrozila pokuta. Mnoho z nich ani netuší, za co vše by museli zaplatit.
Přetížení auta vás může stát spoustu peněz
Když usednete za volant, je třeba vědět, na co vše si dát pozor, abyste zbytečně nezaplatili tučnou pokutu. Zásadní věci, jako jsou zapnutá světla a bezpečnostní pásy, včasná technická kontrola, úplná lékárnička a samozřejmě dodržování rychlosti, by měl znát každý řidič. Co však málokdo tuší, je také to, co můžete vozit v kufru svého vozidla. Pokud jej totiž přetížíte, hrozí vám za to až 40 tisíc korun.
Policie se poslední dobou více zaměřuje na kontroly osobních automobilů a dodávek do 3 500 kilogramů. A ač se to nezdá, u velkého množství z nich bylo zjištěno právě přetížení vozidla, i když o tom někteří řidiči neměli ani tušení. Jak informoval web Autosalon, se stále se zdokonalujícím vývojem aut a konstrukce jejich podvozků nemá běžný řidič šanci poznat, že má naloženo o několik kilogramu víc, než je povoleno. „Zrovna minulý týden jsem pomáhal kamarádovi se stěhováním a auto praskalo ve švech, tak to asi můžu být rád, že nás nechytli policajti,“ řekl s úlevou pan Petr R. z Chrudimi.
Hrozí vám nejen pokuta, ale i autonehoda
Přetěžovány bývají nejčastěji vozidla combi nebo dodávky do 3,5 tuny, protože mají v kufru hodně místa. Řidiče tak volný prostor svádí k tomu, že se tam snaží naskládat co nejvíce věcí. To je poté příčinou toho, že je auto přetíženo, což při silniční kontrole a následném převážení znamená velmi tučnou pokutu. Ta ale není to nejhorší, co se může stát. Protože jak uvádí také web iDnes, přetížení vozidla by mohlo mít za následek dopravní nehodu. Takto naložené auto totiž zcela změní své jízdní vlastnosti. Dále je také rozdíl, zda je vůz přetížen v kufru, na střeše nebo na zadních sedadlech.
Pokud se tedy chystáte převážet velký náklad při stěhování nebo třeba nákupu nábytku či podlahových krytin, dejte si pozor na to, abyste své vozidlo nepřetížili. Vyhnete se tak nejen pokutě ve výši několika desítek tisíc, ale i možné dopravní nehodě. Ta může dopadnou velmi tragicky, ale zároveň šťastně jako v případě rodiny, o jejímž příběhu jsme se na DámskémDeníku již zmiňovali.