Muž původem z Austrálie se rozhodl zúčastnit porodu své manželky, odnesl si z něj ale trauma a po nemocnici nyní požaduje miliardu dolarů. Soud jeho žalobu zamítl.
Porod je bezesporu jednou z nejvíce klíčových událostí v životě ženy. Pokud se něco zkomplikuje nebo nedopadne dobře, může to dotyčnou trvale poznamenat. Mnoho mužů se proto v takovou chvíli rozhodne partnerku doprovázet a být tam pro ni jako podpora. Také chtějí být jedním z prvních, kteří spatří novorozené děťátko. Tento otec původem z Austrálie se ale rozhodl žalovat porodnici za to, že ho právě porod jeho dítěte v tomto zařízení traumatizoval.
Muži bývají oporou
Přivést na svět potomka znamená obrovskou námahu, a to jak fyzickou, tak i psychickou. Chování mužů na porodním sále se v mnohém různí, většinou své manželky ale povzbuzují, masírují jim záda nebo nosí jídlo a pití a starají se o to, aby jim nic nechybělo. Anil Koppula z Austrálie ale o porodu své ženy mluví jako o příšerném zážitku, nemocnici v Melbourne žaluje a požaduje jednu miliardu dolarů jako odškodné za způsobenou újmu.
Šlo jen o císařský řez
Zdůvodněním žaloby měl být fakt, že lékařský tým v Královské ženské nemocnici v Melbourne nechal Anila Koppulu sledovat drastickou operaci. Jenže pod tímto hrozivě znějícím pojmenováním se skrývá rutinní zákrok, tedy císařský řez. Muž uvedl, že poté, co spatřil krev své ženy, udělalo se mu ihned špatně a psychicky jej to poznamenalo. Tvrdí také, že to, že viděl tuto operaci, stálo nakonec také za rozpadem jeho manželství. Podle něj nemocnice porušila povinnost chránit své pacienty.
Nemocnice to zamítla
Královská ženská nemocnice ale oponuje s tím, že určitě k žádnému porušení předpisů nedošlo, novopečený otec Anil Koppula byl o všem předem informován. Přítomnost doprovázející osoby u císařského řezu je zcela běžná záležitost. Vyplacení odškodného ve výši asi 15 miliard korun nemocnice odmítla a za pravdu dal této instituci také soudce, který žalobu tohoto muže rázně zamítl jako neopodstatněnou.
Vyšla o tom studie
Webový server The Telegraph odkazuje na studii British Trauma Association, která uvádí, že po komplikovaných porodech se psychické problémy mohou vyskytnout až u 5 % žen. U mužů jde o zanedbatelné množství, přesto se to samozřejmě může stát. A to dokonce i tehdy, kdy nedojde ke zranění rodící ženy ani dítěte.