Čechy nejoblíbenější řetězec potravin klame zákazníky. Pokud tam kupujete maso, měli byste se mít na pozoru

V dalším řetězci narazila inspekce na klamání zákazníků. Výrobce nedodržel uvedené poměry surovin a hrozí mu tak pokuta ve výši až 50 milionů korun.

Nákup masa i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Nově se podařilo inspekci vypátrat šizené maso v jednom z obchodů oblíbeného řetězce Billa. Je to však jen další v řadě. Už dříve se totiž ošizené potraviny našly i v Lidlu nebo Albertu. Nejlépe se vždy šidí na takových potravinách, kde nemá zákazník příliš šancí podvod odhalit. Jedním takovým produktem je i směs mletého masa, které skýtá pro výrobce výbornou příležitost, jak zákazníky oklamat.

Nejedná se o prvního hříšníka

Pokud si koupíte naporcované maso na pultě, máte možnost pohledově zhodnotit jeho kvalitu a vybrat si podle vašich preferencí ten nejlepší kousek. U mletého masa je však situace zcela odlišná. Vzhledem k tomu, že maso je rozmělněné již ve výrobním provozu, nemůžete nikdy zcela přesně vědět, v jakém poměru a z jakých částí zvířete bylo maso umleto.

Jediné, na co se lze spolehnout, je deklarace výrobce o poměrech surovin a použitém typu masa. Největší prohřešky zaznamenávají inspektoři v případě, kdy se jedná o směs hovězího a vepřového mletého masa. Nejčastěji se prodává v poměru půl na půl. Zákazník tedy očekává, že polovina masa pochází z toho hovězího.

Jenže hovězí maso je dražší, a tak se výrobci může vyplatit, pokud deklarovaný poměr nedodrží a část hovězího nahradí tím levnějším, vepřovým. Naposledy tak inspekce odhalila ošizené maso v Bille v Havlíčkově Brodě. Jednalo se o balení o váze 600 g od výrobce Vocílka a skutečný poměr hovězího a vepřového masa neodpovídal deklarovanému poměru.

mleté maso iZdroj fotografie: Freepik

Pokuty se pohybují v nižších desítkách tisíc

V tomto případě inspekce neuvedla, o jak velký rozdíl se jednalo. U jiného hříšníka, na kterého inspekce narazila pro změnu v řetězci Lidl, bylo v mixu mletého masa zjištěno pouhých 13 % hovězího, namísto deklarovaných 50 %. Jednalo se o výrobek Řezníkova čerstvá porce, kde se tedy výrobce rozhodně nebál evidentního klamání spotřebitele.

Takovýmto hříšníkům hrozí pokuty až do výše 50 milionů korun. V praxi se však spíše jedná o nižší desetitisíce. Při udělování pokut se totiž zjišťuje řada dalších skutečností, které mají na výslednou částku vliv. Jistě existuje mnoho poctivých výrobců, kteří si takové šizení zákazníků nedovolí, ale je lepší při nákupu s takovou možností počítat.

mlýnek na maso iZdroj fotografie: Freepik

Pokud chcete mít při nákupu mletého masa jistotu, pak je nejlepší variantou, pokud maso koupíte přímo z pultu u řezníka a tam si ho také necháte pomlet. Případně můžete oprášit starý mlýnek po babičce a trochu si při mletí masa zacvičit. Za tu námahu to rozhodně stojí, protože budete bezpečně vědět, co dáváte do stále oblíbenějších domácích hamburgerů.

Jakou zkušenost s podvody supermarketů máte?

Zdroj: Události247
Diskuze Vstoupit do diskuze
146 lidí právě čte
Autor článku

Anna Sedláková

Zobrazit další články