Holčička narozená ve 23. týdnu těhotenství byla na pokraji smrti. Nakonec ji zachránila mateřská láska

Zázraky se dějí každý den. Holčička, která měla jen malou šanci na přežití, dnes vesele běhá a nijak se neliší od svých vrstevníků.

žena při operaci i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Za hranici přežití se považuje 24. týden těhotenství. Narodí-li se miminko dříve, ve většině nemocnic se ho ani nepokoušejí zachránit a tyto porody jsou považovány vlastně za potrat. Se stále se zlepšující péčí se však množí případy, kdy se podaří zachránit i mladší děti a často i bez trvalých následků. Takové štěstí měla i tato holčička, které byly po porodu vidět přes tenkou kůži všechny orgány.

Věděli, že v jejich porodnici nemá šanci

Cheri Priceová začala rodit o dost dříve, než měla. Už od 20. týdne těhotenství se necítila dobře a tušila, že tu něco nehraje. Už v té době se začali rodiče zajímat o to, co se děje v případě, kdy porodíte miminko velmi brzy. Zjistili, že místní porodnice zachraňuje děti až od 25. týdne těhotenství. Pokoušeli se tedy najít porodnici, kde by se postarali o mnohem dříve narozené dítě.

Nakonec museli odjet do 500 km vzdáleného Darlingtonu, v severovýchodní Anglii, kde se jim opravdu podařilo najít nemocnici, která byla ochotná se postarat i o dříve narozené děti. Cheri nakonec praskla plodová voda ve 23. týdnu těhotenství, a tak s manželem okamžitě vyrazili do porodnice. Po dvou dnech se jí tu narodila holčička, jež vážil pouhých 540 g.

„Když se mi narodila dcera, vypadala jako nějaký červený mimozemšťan. Byla v embryonálním stadiu vývoje a vůbec nevypadala jako dítě. Věřili jsme však, že přežije,“ vzpomíná Cheri na první děsivé okamžiky po porodu. Prvních 18 dní si svoji dcerku vůbec nemohla pochovat. Okamžitě byla napojena na podpůrné přístroje a jakákoliv manipulace s ní byla velmi riziková.

dítě v inkubátoru iZdroj fotografie: Freepik

Bez následků přežívají stále mladší děti

I přes to, že holčička spadala do té nejrizikovější skupiny, která se označuje jako extrémně nezralí novorozenci, dařilo se jí velmi dobře. Překonala všechna rizika spojená s nízkou porodní váhou, k nimž nejčastěji patří dětská mozková obrna, poruchy sluchu, zraku, mentální retardace a záchvatovitá onemocnění. Všechny tyto nemoci se statečné holčičce vyhnuly a šťastní rodiče si ji po třech měsících mohli konečně odnést domů.

Dnes by nikdo nepoznal, jak nelehký start do života tato holčička měla. V současné době se v západních zemích za hranici životaschopnosti považuje 22.–25. týden těhotenství. Pokud se miminko rozhodne narodit zrovna v tomto období, pak může velmi záležet na tom, ve které porodnici se matka ocitne, i na individuálním posouzení lékaře. Tato holčička měla velké štěstí, že se rodiče přemístili do blízkosti porodnice, která byla ochotná jim pomoci.

Jak hodnotíte péči o předčasně narozené děti u nás v ČR?

Diskuze Vstoupit do diskuze
57 lidí právě čte
Autor článku

Anna Sedláková

Zobrazit další články