Šel do lesa s detektorem kovů a našel poklad starý 3 500 let

Muž si koupil detektor kovů a doufal, že najde něco zajímavého. Rozhodně ho ani nenapadlo, že narazí na tak historicky vzácnou věc.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Lidé často navštěvují přírodu, aby utekli před dnešním uspěchaným světem a nabrali novou sílu a energii. Procházky lesem nebo po horách si osvojuje a s oblibou provádí stále více nadšenců. Někteří chodí do lesa na houby nebo borůvky, jiní zase objevovat vzácné předměty a zlato. K tomuto koníčku se odhodlal i muž, který díky detektoru kovů nalezl něco úžasného. Bronzovou dýku starou několik tisíc let.

Předmět je starý více než 3 000 let

Grzegorz Rekas z Polska si pořídil detektor kovů a vydal se do lesa na svůj první průzkum. Miloval přírodu, a tak si řekl, že spojí příjemné s užitečným a pokusí se najít něco, co by mu mohlo přinést peníze. Když mu dal přístroj po nějaké době znamení, s napětím se pustil do hrabání. Vzrušením skoro nedýchal, doufal, že narazil na nějakou vzácnost. A jeho modlitby byly vyslyšeny.

V lese v obci Krasnystaw našel muž bronzovou dýku dlouhou asi 16 cm a širokou 4 cm, která byla ve velmi dobrém stavu. Okamžitě kontaktoval odborníky, kteří se domnívají, že je tento předmět starý více než 3 000 let a pochází z doby bronzové. Dýka byla převezena na Zemský památkový úřad v Lublinu, kde ji pracovníci nyní zkoumají. Podle nich jsou archeologické památky tohoto typu v Polsku velmi vzácné. Pouze před pár lety se historickému spolku podařilo nalézt podobný předmět na Podkarpatí.

Nevyčíslitelná historická hodnota

V současnosti je těžké říci, zda se jedná o první objekt tohoto typu objevený v oblasti Lublinu, ale je jisté, že nyní bude předmětem četných studií a vědeckých prací. Za zmínku stojí, že přesně takové dýky se často nacházely v bohatě vybavených hrobech mužů nazývaných hroby bojovníků. Mnozí specialisté je proto považují za obřadní předměty, které poukazovaly na totožnost a stav zemřelého.

detektor kovů iZdroj fotografie: Depositphotos

Jedinečnost nálezu potvrzuje i ředitel Zemského úřadu pro ochranu památek v Lublinu. Předmět má podle něj zanedbatelnou materiální hodnotu, ale z historického a vědeckého hlediska jde o neocenitelný objev. Jak uvedl, dýka pravděpodobně původně pochází z dnešního Maďarska, Česka, Rakouska nebo Slovenska. Oznámil, že na místě nálezu bude pátrání pokračovat a po všech zkoumáních bude dýka darována Regionálnímu muzeu v Krasnystaw.

Co zajímavého jste v lese našli vy?

Zdroj: O2
Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Zobrazit další články