Dětský psycholog prozradil, jak na výchovu potomků. Poradil, čím uklidnit hysterické dítě

Odborník sdělil několik tipů, jak postupovat v případě vztekání a záchvatů dítěte. Na prvním místě je empatie a pochopení.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Dětský psycholog se zaměřil na problematiku rodičovství a chyby, které dospělí dělají při komunikaci s dětmi. Snad každé dítě dostalo za svůj život záchvat vzteku, vyvstává však otázka, jak na něj reagovat a co dělat, aby se situace již neopakovala. Odborník Sam Wass radí, jak podobné incidenty co nejúčinněji řešit. Jeho hlavní specializací je stres a jeho zvládání.

Negativní pocity

Každý se ocitl v situaci, kdy se nacházel uprostřed nějakého veřejného prostranství, kde zrovna spustilo svůj křik nějaké dítě. Záchvat vzteku je nepříjemný jak pro rodiče daného dítěte, tak jeho okolí. Běžně se odehrávají takové situace v restauracích, v kavárnách nebo například v hromadné dopravě. Nejsnadnější je dítě umlčet přemírou svých negativních pocitů.

Odstranit problém svým vlastním nepříjemným chováním. To je však podle Wasse velikou chybou. Existují i účinnější metody, než v dítěti potlačovat jeho pocity. Psycholog radí se nejprve vcítit do dětských pocitů. Zkusit se vžít do jeho situace a komplexněji pochopit, proč na danou situaci reagovalo tak nebo jinak. Emoce vznikají v horní části míchy, odtamtud se šíří do mozku.

Adekvátní řešení

Proces přenášení a pronikání do jazykových a analytických center v mozku je stěžejní pro lepší zvládání všech pocitů. Tomuto procesu pomohou tak, že nebudou dítě odsuzovat a snažit se potlačit jeho projevování. Podle Wasse je nejlepší pomoci dítěti s pochopením toho, co samo cítí. Společně probrat jeho chování a zaměřit se na společně adekvátní řešení.

Chlapec se zacpanýma ušima iZdroj fotografie: Depositphotos

Dále radí: „Účinné může být, když se budeme snažit komentovat to, co říkají, opakovat to a snažit se používat jejich vlastní jazyk.“ Jinými slovy nezasahovat do střetu zájmů dospěláckými výrazy a už vůbec ne výhružkami. U dítěte by následně mohl vzniknout strach a s ním plynoucí stres z projevování svých emocí. Vždy by si spojilo nevhodnou reakci rodiče a své vnitřní myšlenky by skrývalo.

Jak řešíte hysterické záchvaty vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
74 lidí právě čte
Autor článku

Klára Stružová

Zobrazit další články