Jak bezpečně mluvit s dětmi o probíhající válce: Dětská psycholožka poradila rodičům 4 tipy

Pomozte dětem zorientovat se v současné situaci ve světě a promluvte si s nimi o válce na Ukrajině podle rad známého a oblíbeného psychologa.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Vést rozhovor o válce obvykle není jednoduché ani mezi dospělými. Ovšem zatímco u nich se nejčastěji dostavuje agrese a hněv, u dětí jsou ve hře docela jiné emoce. Jde především o strach, kterému je za všech okolností třeba předejít. Dětský psycholog radí, jak na to, aby vše proběhlo v maximální pohodě.

Nikdy se nesnažte děti držet stranou

Je bláhové si myslet, že se tomuto rozhovoru můžete vyhnout – například proto, že jsou děti podle vás zkrátka ještě příliš malé a danému tématu nemohou rozumět. Ve skutečnosti je to přesně naopak. Setkávají se totiž během všedního dne s tolika různými obrazy, příběhy nebo rozhovory, které se tomuto tématu věnují, že to ani ti největší flegmatici obvykle nedokážou ignorovat.

Čtyři tipy pro správný rozhovor

Známý britský psycholog, podnikatel a rozhlasový moderátor Lee Chambers promluvil o tom, jak hovořit s dětmi o válce. Předem upozorňuje, že půjde o obtížný rozhovor, a proto se musíte ujistit, že ho za všech okolností vždy povedete správně. Jinak můžete dětem spíše ublížit. A jak tedy na to?

Obvykle se dostanete do situace, kdy vás dítě s danou problematikou samo osloví. Mnohdy jde o jednu nevinnou otázku, která se následně rozvine ve velmi bohatou diskuzi. Počítejte s tím už předem a udělejte si čas. Tyto 4 šikovné tipy vám pak pomohou celý rozhovor nasměrovat skutečně žádoucím směrem.

iZdroj fotografie: Pixabay

Nechte dítě, aby začalo první

Nejspíše si myslíte, že k tématu opravdu máte co říct, ale zadržte. Přirozeně chcete předat svému dítěti své zkušenosti a názory, ovšem vždy byste měli brát ohled i na něj. Proto nejdříve vyzvěte svou ratolest k tomu, aby vám sama řekla, co o dané události ví, a co si myslí. Budete se pak moci odrazit od těchto znalostí a navést rozhovor správným směrem.

Berte ohled na věk dítěte

Velmi také záleží na tom, jak staré dítě vám otázku položilo. Zejména u těch nejmenších je velký předpoklad pro to, že nebudou některým slovům rozumět. Pojmy jako konflikt nebo válka tak pro ně mohou být jen prázdnými skořápkami myšlenek, které někde odposlechly. U malých dětí se také vyplácí nezabíhat příliš do podrobností, to v nich totiž může vyvolat zbytečnou úzkost.

Vyjádřete dětem svou podporu

Pokud za vámi přijde dítě se svým dotazem nebo názorem, neshazujte jej. Pokud se děti ptají na to, jestli je možné, že by jim tanky mohly například zbořit dům, rodiče je často odbydou větou: „Nebuď hloupý, toto se přece stát nemůže.“ Jde o zdánlivě nevinnou poznámku, která však ve skutečnosti shazuje inteligenci i osobnost samotného dítěte. A to je špatně, místo toho dětem vyjádřete podporu a těmto prázdným frázím se vyhněte.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Zdůrazněte povahu problému

Správně vedený rozhovor o válce byste měli také žádoucím způsobem zakončit. Vždy proto zdůrazněte, že probíhající válka není problémem dítěte a tedy ničím, čím by se mělo hlouběji zabývat. Vyplatí se také zachovat klid – dítě totiž instinktivně vycítí emoce rodičů a přizpůsobí se jim, pokud tedy budete při rozhovoru působit vystrašeně nebo úzkostlivě, bude na tom vaše dítě také tak.

Jak byste se svými dětmi mluvili o konfliktu na Ukrajině vy?

Zdroj: TheSun

Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Zobrazit další články