Žena přestala kupovat potraviny v obchodech. Během 2 měsíců ušetřila přes 20 tisíc korun

Učitelka matematiky z Irska se připojila ke komunitě vyznávající freeganismus. Chrání tak životní prostředí a bojuje proti konzumerismu.

Plný košík potravin i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Není pochyb, že panuje doba konzumerismu. Lidé si mohou kdykoli koupit prakticky cokoli, čímž ztrácí jídlo povahu něčeho nedostatkového a vzácného. Někteří jedinci, rodiny či větší firmy s ním zacházejí tak, jako by rostlo na stromech a pocházelo z nevyčerpatelných zdrojů. V souvislosti s ekologií se tak objevují ambice takové chování změnit a šetřit potraviny i planetu.

Recyklace potravin

Proti zbytečnému plýtvání potravinami se rozhodla svým osobním přičiněním přispět devětatřicetiletá učitelka matematiky z Česka. Přidala se ke komunitě vyznávající freeganismus. Tento směr má za cíl zaměřit se na recyklaci potravin a jejich opětovné využití. Ve zkratce přehodnotit své stravovací návyky a snažit se co nejméně nakupovat nové potraviny v obchodech.

Freeganové popírají principy konzumerismu. Svým chováním šetří planetu, životní prostředí, ale také svou peněženku. Iva Slavíková vyhledává jídlo pouze na skládkách a v odpadkových koších. Samozřejmě nekonzumuje zkažené a jinak nebezpečné potraviny, avšak snaží se zachránit kusy, které jsou ještě naprosto v pořádku. Přesto je někdo jiný vyhodil do koše.

Koblihy z popelnice

Nejčastěji nachází zeleninu, ovoce, maso a další kusy vhodné ke konzumaci. Takovému životnímu stylu a jídelníčku se věnuje od roku 2016. Za tu dobu se setkala s většinovým nepochopením ze stran svého okolí. Nejvíce od svého manžela, kamarádů a kolegů v práci. Iva zmínila příběh z práce: „Občas přinesu do práce nějaké jídlo i svým kolegům. Setkávám se však s nepochopením.“

Lidé s nákupními taškami iZdroj fotografie: Depositphotos

„Vždy u něj nechám také lísteček s informací, odkud jídlo pochází. Mé oblíbené koblihy z popelnic si skoro nikdo nedává.“ Někteří lidé si myslí, že Iva peníze na jídlo nemá. O tom však její komunita není. Iva odkazuje na množství odpadu, které běžný člověk sám vyprodukuje, a jeho následné zpracování. Probouzí to v ní motivaci ke změně a zodpovědnějšímu chování.

Jak se vám líbí myšlenky freeganismu?

Zdroj: Život
Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Autor článku

Klára Stružová

Zobrazit další články