Američtí celníci se pro jednou opravdu pozastavili nad obsahem zavazadla, které přiletělo letadlem z africké Ghany.
Každý cestující letadlem zažil ty otravné kontroly a bezpečnostní opatření. Na jednu stranu obtěžující záležitost, na druhou stranu nutnost k tomu, aby byla letecká doprava co nejbezpečnější. Kromě průchodu speciálními rámy, které monitorují lidské tělo a detekují přítomnost neobvyklých kovů, jsou kontrolována také zavazadla, která s sebou cestující na cestu mají.
Nebezpeční škůdci
Opravdu prazvláštní nález učinili američtí celníci po tom, co zkontrolovali příval zavazadel z letadla, které přiletělo do Spojených států amerických z africké Ghany. V průběhu toho, co kufry projížděly na páse přes skenující přístroj, zaznamenali v jednom z nich podezřelý pohyb. Zavazadlo okamžitě izolovali od ostatních, odstranili zamykání a podívali se dovnitř.
Tam našli skupinku afrických hlemýžďů. Tento druh hlemýžďů je asi dvakrát větší než typický český hlemýžď zahradní. Kromě toho má tmavší barvu těla i ulity. Podle úřadů mohou být tato zvířata nebezpečná jak pro samotné lidi, tak pro životní prostředí. Představují invazivní druh. Podobně jako například nepůvodní nutrie v českém povodí, které také způsobují problémy.
Úspěšné odchycení
Africký šnek může ve svém těle přenášet parazita, jenž se nazývá háďátko. V lidském organismu může způsobit vznik meningitidy neboli zánětu mozkových blan, což je velmi závažné onemocnění. Háďátko dokáže kromě toho parazitovat až na pěti stech různých druhů rostlin, což jej dělá nepřítelem všech zemědělců. Způsobuje rozsáhlé škody na úrodě.
Kvůli svým negativním vlastnostem jsou afričtí hlemýždi na seznamu zakázaných zvířat v Americe. A to i přesto, že v Africe jsou po tepelné úpravě velmi oblíbeným pokrmem, nebo dokonce domácími mazlíčky. Úřady považují objev a včasné odchycení těchto škůdců za velký úspěch. Muž, který hlemýždě převážel, měl v úmyslu zvířata přivézt jako suvenýr z cest.