Jak se vyhnout jojo efektu a ustálit svou váhu?

Konečně jste se dostala na vysněnou váhu. Ale strašák jménem jojo efekt je pořád tady. Jak se mu vyhnout a docílit toho, že se čísla na váze nepohnou? Připravili jsme tipy pro každý typ ženské postavy!

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Tipy pro postavu hruška

Postava typu hruška přibírá hlavně ve „spodku“ – to znamená v oblasti stehen a hýždí. Faldíky se hromadí i na dolní části bříška. A jelikož silueta připomíná oblíbené ovoce, tak odtud tento název. Poznáváte se v popise? Pak máte z určitého pohledu štěstí. Podle vědeckých studií máte totiž zdravější typ postavy. Tělesný tuk, který se ukládá ve spodních oblastech těla, je méně nebezpečný než ten okolo břicha. 

Dejte si záležet na vyváženém jídelníčku a pravidelném pohybu. Nepřejídejte se. Kromě aerobního cvičení zařaďte i lehčí posilování. Podpoříte tak spalování tuků i v klidovém režimu. U postavy hruška vědci předpokládají vyšší hladiny estrogenu, a proto je pro udržení nižší váhy dobré vyhýbat se potravinám, které jeho produkci ještě zvyšují – kofein, alkohol, tučné mléčné produkty. Zdravou hladinu estrogenu naopak podpoří zdravé tuky (např. olivový olej, oříšky a semínka) a vláknina.

Tipy pro postavu jablko

Žena s postavou typu jablko má problém s tukem hlavně v oblasti břicha. Ramena jsou široká, pas nevýrazný. Jestli jste i vy jablíčková, dejte si pozor! Tuk okolo břicha je totiž škodlivý, a to hned z několika pohledů. Proto je důležité zůstat fit i po dietě. Jak na to?

Zařaďte týdně alespoň 150 minut aerobního cvičení. Nezapomínejte na posilování bříška a středu těla, a to alespoň půl hodinu jednou týdně. Souměrnější postavu vytvoříte i zpevněním rukou a nohou. Vědci doporučují jíst zejména jídla s nízkým glykemickým indexem, tedy celozrnné potraviny, zeleninu, jogurty, luštěniny a většinu ovoce. Zařaďte dostatek vlákniny. A hlídejte si kalorický příjem a výdej – musí být v rovnováze. 

Tipy pro postavu typu přesýpacích hodin

Postava přesýpacích hodin je souměrná. Boky jsou ve stejné rovině jako ramena, která jsou kulatá. Pas je jasně definovaný a úzký v porovnání se zbytkem těla. Oblast boků bývá plnější, stejně jako stehna. Ňadra mohou být větších velikostí.

Jak si udržet nově získanou štíhlou postavu a vyhnout se tomu, že se vám pracně shozená kila vrátí jako bumerang? Zařaďte venkovní sporty. Abyste si zajistila pohodlí, nezapomeňte pořídit dobře padnoucí sportovní podprsenku. Jestli jsou vaše ňadra větší a při běhu vás bolí záda, zkuste například plavání. Alespoň jednou týdně si zaposilujte. Co se jídla týče, vzdejte se sladkostí. Zařaďte hodně zelené zeleniny a potravin s vysokým obsahem omega 3 mastných kyselin (losos, lněné semínko). 

Tipy pro postavu typu obdélník 

Obdélníková postava má boky stejně široké jako ramena a nevýrazný pas. Působí „rovně“, nemá výrazné křivky. Tělesný tuk se distribuuje rovnoměrně. To je výhoda i nevýhoda. Proto je důležité vědět, jak se obléknout.

Jestli jste právě teď po dietě a bojíte se, že se dostaví jojo efekt, dodržte následující rady. Pravidelně cvičte a zaměřte se na problematické partie. Vytvarujte oblast bříška. Zařaďte jógu, zejména dechová cvičení mají skvělý účinek na posílení této části. Každý den jděte na rychlou procházku, alespoň na dvacet minut. Co se jídla týče, vyhněte se slazeným nápojům a bílé pečivo nahraďte celozrnným. Jezte potraviny s komplexními sacharidy a jídlo si připravujte na kvalitním olivovém oleji. 

Tipy pro postavu obrácený trojúhelník

Postava obráceného trojúhelníku připomíná písmeno V. Poznáte ji podle užších boků a štíhlejších nohou v porovnání s širokými rameny a hrudníkem. Směrem od ramen dolů se silueta zužuje. Jak si udržet štíhlou postavu? Sestavte si vyvážený jídelníček. Jezte co nejvíc čerstvých potravin a nekupujte polotovary. Sladkostem z obchodů se raději vyhněte. Nezapomínejte na sport! Najděte si aktivitu, která vás bude bavit a věnujte se jí pravidelně, alespoň třikrát týdně. Nevynechávejte pravidelné procházky. Člověk by se měl každý den alespoň na dvacet minut projít svižným tempem.

Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Autor článku

Lucie Vágnerová

Zobrazit další články