Přestože to může být zneklidňující a nepříjemné, ztmavnutí pokožky v intimních oblastech se s přibývajícími roky nikomu nevyhne. Může se to stát i v pubertě nebo těhotenství.
Lidské tělo se s věkem mění. Možná to bude znít překvapivě, ale změní se i barva kůže v intimních partiích. Nestane se to ze dne na den, je to postupný proces, kterého si hned nevšimnete. U spousty lidí to může vyvolávat nejistotu, ale nepanikařte. Podle praktické sestry, specializující se na ženské zdraví, estetiku a kosmetiku Cynthie Cobbové, to obvykle není důvodem k obavám, pokud zároveň nemáte další příznaky.
Na změnu barvy kůže mají vliv hormony
To, že tmavne barva kůže v intimní oblasti, je zcela normální a má to vědecké vysvětlení. Způsobují to hormony, zejména estrogen a testosteron. Ovlivňují melanocyty, což jsou buňky produkující melanin ve spodní vrstvě pokožky. Tyto buňky jsou zodpovědné za produkci pigmentu a určují barvu kůže. Proces tmavnutí v intimní oblasti většinou začíná v pubertě a těhotenství, kdy dochází k velkým hormonálním změnám. Může ho způsobit ale i tření při sexu nebo depilace.
Ve skutečnosti se tmavnutí kůže v intimních partiích nevyhne žádná žena a možná vás to zaskočí, ale ani žádný muž. Pozorovat to je možné na kůži stydkých pysků, šourku, bradavek a řitního otvoru. Podle odborníků se tento jev nazývá hyperpigmentace a pro zdraví není nebezpečný. Proces však nesmí neprovázet nějaké další příznaky. Například, aby kůže nebyla příliš zčernalá, nebo se neprojevilo svědění, pálení či krvácení.
Je to citlivé téma, ale není třeba se stydět
Příčinou nepříjemných doprovodných jevů tmavnutí kůže v intimní oblasti může být alergická reakce, infekce způsobená pohlavně přenosnou chorobou nebo jiné zdravotní potíže. V tom případě by bylo dobré vyhledat odbornou lékařskou pomoc. Pokud žádné další příznaky nemáte, je tmavnutí kůže zcela přirozený proces. S přibývajícím věkem potká každého. Jde o citlivou záležitost, ale rozhodně byste se za to neměli stydět.
Ztmavnutí kůže v okolí pohlavních orgánů se podle odborníků nelze vyhnout. Jde ho ale zpomalit, nebo minimalizovat. Klíčové je vyhnout se tření kůže v těchto místech, ke kterému dochází při sexu či při nošení oblečení. Spodní prádlo i oblečení by mělo být volné a dobře absorbovat pot. Pokožku udržujte hydratovanou. Vhodné je neodstraňovat ochlupení depilací voskem a holením, to může způsobit folikulitidu a zánět.