Kuřecí kůže – drobné pupínky na rukou, kterým vymačkávání rozhodně nesvědčí. Zbavte se jich hromadně a nastálo

Folikulární keratóza je nepříjemné kožní onemocnění, které trápí nemálo lidí. Pokud i vás tzv. kuřecí kůže trápí, je vhodné o svou pokožku pečovat.

i Zdroj fotografie: abcMedia (vlastní tvorba)
                   

Jemná pleť je odjakživa ozdobou ženy. Některé zástupkyně něžného pohlaví se raději ani nechodí slunit, aby jejich pokožka nezhrubla působením slunečních paprsků. Pro jiné je naopak opálená kůže známkou krásy. Mezi běžná onemocnění kůže patří keratosis pilaris neboli folikulární keratóza, pro kterou je charakteristický výskyt malých, tvrdých, bílých nebo červených hrbolků na pokožce. „I proto se jí říká krupice či kuřecí kůže,“ vysvětluje lékařka Sarika Ramachandran, MD.

Kdy a kde se nejčastěji kuřecí kůže vyskytuje

Folikulární keratóza se objevuje během dětství a v období puberty, kdy dosahuje maxima. S vyšším věkem pomalu mizí a po 30. narozeninách se prakticky už nevyskytuje. Drsné hrbolky se nacházejí většinou na pažích, stehnech, zádech a hýždích. Méně často je najdeme na obličeji nebo předloktí. Dobré na tomto onemocnění je, že se kontaktem nepřenáší. Bohužel však dokáže potrápit svým nehezkým vzhledem.

Proč folikulární keratóza vzniká

Důvodem vzniku folikulární keratózy je situace, kdy se vlasové folikuly nebo póry ucpou nadbytečnou tvorbou keratinu a mrtvými kožními buňkami. Kůže kvůli tomu zhrubne a připomíná husí kůži. Během chladného období v zimě se stav pokožky zhoršuje, za což může nízká vlhkost, suchý vzduch a nízké teploty.

Lze se kuřecí kůže účinně zbavit?

Na folikulární keratózu žádný konkrétní lék neexistuje. Pacient může vyzkoušet prostředky, které budou udržovat onemocnění pod kontrolou. Není však vhodné různě experimentovat, aby se stav kůže nezhoršil. Výborně pomáhá koupel, při níž se postižené místo jemně otírá pemzou. To pomáhá k odloupnutí hrbolků. Přílišné škrábání a dření pokožky není na místě, problém se tím zhoršuje.

Důležitá je pravidelná hydratace pokožky

Voda je pro lidský organismus nezbytná. Platí to i v případě folikulární keratózy. Jakmile je pokožka vysušená, keratóza je výraznější. Kůži proto prospěje dobrá hydratace vhodnými tělovými mléky s obsahem kyseliny glykolové, jež odstraňuje odumřelé buňky a pokožku omlazuje. Případný zánět pak mírní krémy obsahující oxid zinečnatý. Dobré je hydratovat organismus i vnitřně, tedy dostatečným pitným režimem.

iZdroj fotografie: Pixabay

Domácí prostředky na léčbu kuřecí kůže

I s prostředky, které máte doma, je možné kuřecí kůži léčit. Nabízí se především bílý neslazený jogurt, který pokožku učiní jemnou a čistou. Obsahuje kyselinu mléčnou, jež funguje jako přírodní peeling. Rozpouští nahromaděný keratin a kůži projasňuje. Jogurt se obvykle přikládá na pokožku denně po dobu 20 minut. Pomáhá i jablečný ocet smíchaný s vodou v poměru 1:1, jímž se natírají místa postižená folikulární keratózou.

Jakou účinnou metodu na potlačení kuřecí kůže znáte?

Zdroj: HealthLine

Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články