Použití dětského šamponu vyvolalo u muže těžkou alergickou reakci. Následně zjistil, že není sám, komu se něco takového stalo. Výrobce prohlásil, že záležitost prošetří.
Těžkou alergickou reakci vyvolalo použití dětského šamponu u 34letého Luka Tyrella. Cítil se, jako kdyby byl popálený kyselinou. Na obličeji a krku se mu udělaly obrovské rudé skvrny. Naštěstí měl doma antihistaminika, která největší nápor alergie zbrzdila. Několik dní pak musel užívat protizánětlivé léky, aby zvládl bolest, kterou mu šampon způsobil. „Byl to otřesný zážitek,“ řekl.
Problémy měla spousta lidí
Tyrell pracuje jako kadeřník nedaleko britského Manchesteru. „Bylo to velmi bolestivé, jako kdyby na mě vylili kyselinu. Pálilo to po celém krku a začalo mi otékat hrdlo,“ popisuje děsivou událost. Rozhodl se proto kontaktovat výrobce šamponu, který spadá do farmaceutického gigantu Johnson & Johnson. Ta vyrábí řadu věcí pro děti. Společnost mu řekla, že celou záležitost prošetří.
Když svou zkušenost s dětským šamponem Johnson’s Baby Shampoo Gold zveřejnil na sociálních sítích, reagovali další lidé, kterým se stalo něco podobného. „Byl jsem šokován, kolik dalších lidí mělo alergické reakce na jejich výrobky,“ uvedl Tyrell. Výrobci šamponu poslal e-mail, aby ji informoval o tom, co šampon způsobuje. Žalobu ani žádost o odškodnění nechtěl.
Odpověď firmy je formalita
„Nejde mi o odškodnění nebo něco podobného, ale jen o to, abych před šamponem varoval ostatní lidi, spousta lidí v mém statusu na sociálních sítích má pocit, že je třeba ho zakázat,“ vysvětluje Tyrell. Společnost mu poděkovala za upozornění a oznámila, že celou záležitost prošetří. Zaslala mu také informace o alergiích na její výrobky.
S odpovědí však kadeřník není spokojený. Považuje ji pouze za formalitu. Podle něj výrobce šamponu neudělá téměř nic pro to, aby se neopakovaly problémy, které lidé po jeho použití mají. A nejen po šamponu, na sociálních sítích si lidé stěžovali na další výrobky této firmy. „Zdraví a bezpečnost lidí, kteří používají naše výrobky, je naší nejvyšší prioritou,“ uvedla společnost v prohlášení pro britská média.
Potíže s dětským pudrem v zámoří
Nejde o první potíže s výrobky společnosti Johnson & Johnson. Před několika lety musela stáhnout z prodejních pultů v Kanadě a Spojených státech svůj dětský pudr na bázi mastku. Čelila totiž obvinění, že je kontaminovaný azbestem a u některých žen způsobuje rakovinu děložního čípku. Aby se vyhnul dalším žalobám, chce podle Forbesu Johnson & Johnson vyhlásit úpadek.
Farmaceutický gigant totiž čelí podle médií více než 38 000 obviněním. Firma loni souhlasila s urovnáním ve výši 100 milionů dolarů, což je asi 2,2, miliardy korun. Vyčlenila také 3,9 miliardy dolarům, tedy asi 87 miliard korun, do fondu na výdaje spojené se soudními spory. Pudr na bázi mastku se nadále prodává v ostatních zemích. V amerických obchodech ho nahradil dětský pudr z kukuřičného škrobu.
Jakou zkušenost máte s dětskou kosmetikou?