Snad každý již slyšel o příběhu Sira Nicholase Wintona. Za druhé světové války udělal něco, díky čemuž si zaslouží, aby o něm bylo mluveno jako o hrdinovi.
V roce 1939, v předvečer druhé světové války, udělal mladý britský burzovní makléř jménem Nicholas Winton něco neuvěřitelného. Jeho jméno nikdy nebude zapomenuto. Tento muž riskoval svůj život, aby úspěšně zachránil život 669 převážně židovských dětí z Československa během holocaustu. Zajistil jim totiž bezpečný přechod do Velké Británie. Ale kdyby záleželo jen na něm, nikdo by se o tom nedozvěděl.
V Praze viděl, jak zlé to je
V roce 1938 si byl Nicholas Winton dobře vědom událostí, které se odehrávají na kontinentu. Židé byli v nacisty okupované Evropě ohroženi. A mnohým bylo jasné, že to bude ještě horší. Nicholas Winton to ale nevzdal, odjel do Prahy a vymyslel plán, který o několik měsíců později, před vypuknutím druhé světové války, zachránil životy stovkám dětí.
Nicholas Winton byl socialista se zájmem o mezinárodní dění a s propojením s mnoha labouristickými politiky. V prosinci roku 1938 se rozhodl, že si vezme zimní dovolenou. Ale těsně před odjezdem dostal dopis od svého přítele Martina Blakea, v němž stálo, že pro něj má velice zajímavý úkol a potřebuje jeho pomoc.
Dali dohromady plán
Jakmile se dozvěděl, o co jde, byl si jistý tím, že zkrátka musí pomoci. Uprchlické tábory se plnily rodinami, které byly nuceny opustit své domovy. Wintonovi dělaly největší starost právě děti. A proto se rozhodl, že se je pokusí evakuovat do Velké Británie. A rodiče těchto dětí byli pro, a tak začal plánovat, jak to udělá. Winton se vrátil do Londýna, kde na něho čekalo velké množství papírování.
Winton totiž musel zařídit pěstounskou rodinu pro každého uprchlíka. Ve většině případů musel Winton přesvědčit úplně cizí lidi, aby děti vzali k sobě. Aby se Wintonovy děti dostaly do bezpečí, musely projít středem nacistického Německa. Od března do srpna roku 1939 odjelo z Varšavy osm vlaků. Ale Wintonovi se to skutečně podařilo.
V roce 2003 byl pasován na rytíře
Sir Nicholas Winton se po této záchraně zachoval jako skutečný hrdina. Nikomu totiž o tomto svém činu nikdy neřekl a ani to neplánoval. O padesát let později ale jeho manželka našla na půdě jejich domu zápisník, který obsahoval jména, fotografie a všechny další dokumenty obětí holocaustu, které zachránil.
V roce 2003 byl Nicholas Winton pasován na rytíře královnou Alžbětou II. V roce 1988 byl pozván do Britského televizního programu jako člen publika. Vůbec ale netušil, že lidé, kteří sedí vedle něj, jsou naživu jen díky jeho plánu a statečnosti. V okamžiku, kdy si to uvědomil, nemohl uvěřit vlastním očím. Sir Nicholas Winton zemřel 1. července 2015 ve věku 106 let.
Co říkáte na toto dojemné video? Krásné, že?