Dcera se narodila s většími duhovkami v očích. Rodiče podivnost ignorovali. V 6 měsících jí diagnostikovali rakovinu sítnice

Radost z narození nového člena rodiny vystřídal strach. Rodiče si všimli podivných odlesků v očích jejich dcery. Po návštěvě lékaře je zdrtila vážná diagnóza.

i Zdroj fotografie: Se souhlasem Natasha Mead
                   

Narození potomka je vždy velmi významnou událostí. Šťastní rodiče mají po devíti měsících čekání své miminko konečně doma, a tak se někdy nechají unést emocemi a přehlíží potenciálně varovné signály, které naznačují, že by zdraví dítěte nemuselo být úplně v pořádku. Smutným příkladem je rodina osmnáctiměsíční Elly Sala. Rodiče navštívili lékaře až po dlouhých šesti měsících, kdy v jejích očích zpozorovali podivné bílé odlesky.

Holčičku pravděpodobně zachránila pandemie

Když Natasha Mead se svým partnerem Benem Salou vypráví příběh jejich rok a půl staré dcery Elly, neubrání se emocím. Mladá maminka si dodnes nepřestala vyčítat, že s lékaři zdravotní stav své dcerky konzultovala až s velkým zpožděním. Partneři, kteří trvale žijí ve městě Kingston upon Hull ve Velké Británii, svého prvního potomka – dceru Ellu, přivítali v době, kdy se celosvětová pandemie onemocnění covid-19 teprve rozbíhala.

iZdroj fotografie: Se souhlasem Natasha Mead

Mladí rodiče byli z příchodu prvorozené dcery nadšení. Ella dělala rychlé pokroky a v mnoha ohledech byla vývojově před svými vrstevníky. Ovšem jedna věc jí způsobovala potíže – Natasha i Ben si všimli, že má dívka problémy s jídlem. Ella nedokázala pořádně uchopit lžičku a koordinovaně si vkládat sousta do úst. Kromě toho měla i trochu zakalené oči a mírně šilhala. Na některých fotografiích rovněž rodiče viděli v jejích očích bílé odlesky.

iZdroj fotografie: Se souhlasem Natasha Mead

Oba partneři tyto varovné signály ignorovali. Vysvětlují to tím, že je Ella jejich první potomek, a proto nevěděli, na co vše by měli dávat pozor. Natasha se rovněž musela kvůli pandemii covidu-19 vrátit do zaměstnání. Ella proto v šesti měsících nastoupila do tamních jeslí. Na apel vychovatelek vzali rodiče holčičku za specialistou. Ten diagnostikoval oboustranný retinoblastom čili zhoubný nádor sítnice, který byl přítomný v obou očích batolete.

Léčbu zvládá Ella velmi statečně

Retinoblastom se řadí mezi zhoubné nádory a vzniká následkem mutace tzv. retinoblastomového genu. V přibližně polovině případů je tato mutace dědičná a pouze ve třetině případů je nádor přítomný v obou očích. Nejčastěji se retinoblastom diagnostikuje v prvních třech letech života. Elle lékaři toto onemocnění stanovili v jejím půl roce. Ovšem již v té době měla sítnici tak poškozenou, že byla slepá na levé oko a na pravé viděla velmi špatně.

iZdroj fotografie: Se souhlasem Natasha Mead

Během následujícího roku podstoupila Ella cyklus chemoterapie, při níž se lékařům podařilo nádory výrazně zmenšit, avšak stále se je nepodařilo eliminovat úplně. Kvůli tomu Ella v budoucnu pravděpodobně podstoupí další léčbu s využitím chemoterapie, a také se podrobí laserovému zákroku a kyroterapii (při níž se nádorové buňky zkapalňují).

Naštěstí Elliny nádory nenapadly oční nervy, ani nemetastazovaly do jiných částí těla. I přesto však budou muset rodiče s dívkou docházet každý rok na magnetickou rezonanci a na pravidelné kontroly. Navzdory nepříznivému osudu, který Ellu potkal, je velmi usměvavým a veselým batoletem a rozdává radost, kudy chodí.

Jaké zdravotní komplikace jste řešili se svými dětmi?

Zdroj: Mirror, DailyNationToday

Diskuze Vstoupit do diskuze
149 lidí právě čte
Zobrazit další články