Umíte poskytnout první pomoc? Každý by měl znát správný postup. Mozek odumírá do 5 minut, varují záchranáři

Ztráta milované osoby je jednou ze situací, které nechce zažít vůbec nikdo. V některých případech jí lze nicméně zabránit – stačí pro to tato rada od záchranářů.

i Zdroj fotografie: Pixabay
i Zdroj fotografie: Depositphotos
i Zdroj fotografie: Depositphotos
i Zdroj fotografie: Pixabay
i Zdroj fotografie: Depositphotos
i Zdroj fotografie: Pixabay
Další 2 fotografie
Další 2 fotografie
                   

Představte si situaci, kdy jste v kolektivu přátel a skvěle se bavíte. Z ničeho nic jeden z nich zkolabuje a sesune se na zem. Od této chvíle následují dva scénáře – jeden tragický a druhý optimističtější. V prvním scénáři vy ani vaši přátelé nevíte co dělat. V podstatě na svého bližního jen koukáte a třeštíte oči. Po několika minutách zavoláte záchrannou službu, to už ale může být pozdě. Abyste se tomuto scénáři vyhnuli, měli byste si osvojit několik rad od záchranářů.

Mozek je nenávratně poškozený již po 5 minutách

Pokud byste se někdy stali svědky něčího zhroucení či jste například nalezli svého partnera ležet v bezvědomí na zemi, musíte okamžitě jednat. V případě, že dotyčný nedýchá a ani mu nenahmatáte tep, nachází se ve stádiu tzv. klinické smrti – tedy není schopný si své životně důležité funkce sám zajistit. Již po 3–5 minutách bez kyslíku je lidský mozek nenávratně poškozen. (Pokud si doma děláte čaj a sledujete hodiny, abyste ho vyndali včas, jistě víte, že 5 minut uteče opravdu velmi rychle.)

V takových případech tedy nemůžete čekat na příjezd záchranné služby, ale musíte jednat vy sami. Záchranáři proto radí, jak v takových situacích postupovat. Jako první byste vždy měli vytočit číslo záchranné služby (155 nebo 112). Abyste neztráceli drahocenný čas, můžete si mobilní telefon položit vedle sebe na zem a zapnout reproduktor – tak můžete provádět další úkony a zároveň hovořit se záchranáři. Před dalším postupem se snažte uklidnit, stres vám totiž znesnadní další počínání.

Jak poskytnout první pomoc?

Jakmile jste upozornili záchrannou službu, začněte s poskytováním první pomoci. Zhroucenému člověku zakloňte hlavu a zkontrolujte, že má prázdná ústa – pokud tomu tak není, vyčistěte je. V případě, že člověk nedýchá, zahajte tzv. resuscitaci. Pro úspěšnou resuscitaci otočte postiženého na záda a mírně mu zakloňte hlavu – tím se zprůchodní dýchací cesty. Nyní nahmatejte místo na hrudníku, respektive prostředek hrudní kosti.

iZdroj fotografie: Depositphotos

V tomto místě hrudník stlačujte v tempu 100–120 stlačení za minutu, a sice do hloubky asi jedné třetiny hrudního koše. Po každých 30 stlačeních proveďte dva vdechy do úst postiženého. Při každém vdechu (trvá asi vteřinu) by mělo být zřetelně vidět, že se mu zvedá hrudník. Resuscitaci v žádném případě nepřerušujte, a to dokonce ani tehdy, když začne postižený občas lapat po dechu. Ukončete ji až po příjezdu záchranné služby nebo v případě, že postižený nabude vědomí.

Zvládli byste poskytnout první pomoc včas?

Zdroj: Zachrannasluzba, Zzsmsk

Galerie

Další 2 fotografie
Další 2 fotografie
Diskuze Vstoupit do diskuze
136 lidí právě čte
Zobrazit další články