Mladá žena upadla do kómatu, protože si zapomněla vyměnit tampón. Lékaři varují, může se to stát každé

Žena považovala pohodlné zvládnutí menstruace za samozřejmost. Nečekala však, že kvůli pouhému tampónu bude muset podstoupit dlouhodobou léčbu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Díky dnešním vymoženostem už období menstruace není tak náročné, jako tomu bylo v historii. K dostání jsou pro ženy všechny možné pomůcky, ať už tradiční vložky či tampóny, tak například menstruační kalíšky nebo dokonce menstruační kalhotky. Jelikož se nošení menstruačních pomůcek stalo přirozeností a v běžném životě nijak nezavází, je možné na ně dokonce zapomenout. Přesně tohle se málem stalo osudným mladé ženě.

Vypadávání vlasů i nehtů

Mladá žena si zvolila ke zvládnutí menstruace tampóny. „Přišlo mi to jako nejjednodušší cesta. Tampóny vydrží dlouho, jsou skladné a při použití nezapáchají, jako tomu může být například u vložek,“ vypráví žena. „To byl hlavní důvod, protože jsem chtěla, aby mě menstruace v běžném životě neobtěžovala.“ dodává. Nečekala ovšem, že jí použití tampónů bude málem stát život. „Byla to nejhorší zkušenost v mém životě,“ vypráví žena.

iZdroj fotografie: Pexels

Vzhledem k tomu, že jí nošení tampónů nebylo na obtíž, ani si nevšimla, že ho měla zavedený příliš dlouho. „Tampón jsem si měnila spíše podle pocitu, než podle doporučení na balení,“ popisuje svou zkušenost. Jednoho dne ale v koupelně nečekaně omdlela. Po probuzení si ihned tampón vyndala, ale reakce těla už se nedala tak jednoduše zastavit. „Začaly mi z ničeho nic vypadávat vlasy i upadávat nehty. Kůže se mi loupala,“ vypráví stále zděšená pacientka.

Strašák jménem septický šok

Mladou ženu lékaři po převezení do nemocnice udržovali 8 dní v umělém spánku tak, aby se tělo dostalo z nejhoršího. I přesto, že přežila, zotavení bylo velmi náročné a trvalo dva dlouhé roky. „Nemohla jsem pořádně mluvit, ani chodit. Bylo to, jako bych ochrnula,“ popisuje mladá žena. „To vše jen kvůli infekci, kterou jsem dostala kvůli dlouho nevyměněnému tampónu. Způsobila jsem si zbytečné utrpení,“ dodává.

iZdroj fotografie: Pexels

Septický šok je stav, který je způsobený rozmnožením i tělu normálně běžných bakterií (Stafylokok a Streptokok). Dlouho neměněný tampón tak v pochvě vytvoří velmi teplé prostředí, které je perfektní líhní pro bakterie. Povrch pochvy je také takovou zátěží vysušený, a proto je velmi náchylný na porušení. Bakterie se tak velmi jednoduše dostanou do těla. S příchodem superabsorbčních tampónů se tak výskyt septického šoku ještě zvýšil.

Jak septickému šoku přecházet?

Důležité v rámci prevence je dodržování hygieny. I když tampóny pojmou více tekutiny, nikdy nepřekračujte doporučenou dobu, po kterou můžou být aktivně použity. Septický šok je totiž možné samozřejmě dostat jednorázově, ale pokud je použití tampónu po nadměrnou dobu pravidelností, do těla se tyto bakterie dostávají v malých dávkách a šok může přijít kdykoliv. Nastavte si například budíček na telefonu, který vám připomene, kdy si tampón vyměnit.

iZdroj fotografie: Pexels

„Doporučuji ženám měnit tampón dle doporučení,“ vyjadřuje se pacientka. „Následky septického šoku totiž nestojí za to,“ dodává. Septický šok se může projevit vysokou horečkou, vyrážkou, extrémní únavou a slabostí, vypadáváním vlasů nebo například bolestí hlavy či průjmem. Pokud se u vás tyto příznaky projeví, je velmi nutné neprodleně vyhledat lékařskou pomoc. Je totiž možné, že se septický šok podchytí v začátku a vyhnete se tak nepříjemným následkům.

Jak byste se vy vyrovnali s takovou situací?

Zdroj: Huffpost

Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Zobrazit další články