Lékařka ji ujistila, že skvrna na čele je neškodná a nemusí mít obavy. Po roce se dozvěděla, že má vážnou nemoc

Při návštěvě lékaře se spokojila s jednoduchou odpovědí, i když jí intuice radila něco jiného. Kvůli tomu musí čelit zákeřné nemoci.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Své tělo důsledně zkoumá jen velmi malá část z vás. Pokud se vám na kůži objeví nové pihy, na hlavě vyrostou šedivé vlasy nebo se objeví skvrnky na nehtech, pravděpodobně si toho všimnete až po nějaké době. Dnes 44letá Bethany Gambardella Greenway si prvních změn na své kůži všimla během těhotenství se svoji nejmladší dcerou Arabellou. Zašla proto za specialistkou, která ji ujistila, že se o nic vážného nejedná. Ovšem o několik měsíců později se Bethany dozvěděla zdrcující diagnózu, která její život poznamenala do teď.

Podcenila svoji intuici, stálo ji to zdraví

V roce 2015 čekala Bethany, která žije ve městě Austin (Texas, Spojené státy americké) své druhé dítě, dceru Arabellu. V průběhu těhotenství si na svém obličeji, konkrétně nad levým obočím, všimla menší skvrny. Ta byla o něco tmavší než je její přirozený odstín kůže, a proto se vydala za dermatoložkou. Bethany se původně domnívala, že vlivem těhotenství a rozbouřených hormonů se jí na obličeji udělala tzv. melasma (šířeji známá jako těhotenská maska), která postihuje kolem 10-15 % těhotných žen.

Melasma je projevem hyperpigmentace, kdy se těhotným ženám (nejčastěji) na obličeji objevují tmavší pigmentové skvrny, které ale po porodu samy zmizí. Bethany se se svojí domněnkou svěřila dermatoložce, která ji po zběžném vizuálním vyšetření potvrdila. Dnes by žena postupovala jinak – u lékařky by se dožadovala biopsie. Kdyby ji totiž absolvovala tehdy, nemusela by čelit tomu, co se naplno projevilo o 18 měsíců později – desmoplastickému melanomu, vzácné a extrémně agresivní formě rakovině kůže.

Její život se navždy změnil

V měsících následujících po návštěvě dermatoložky se Bethanina skvrna na čele pomalu zvětšovala. Po roce a půl měřila v průměru 10 centimetrů a byla i značně bolestivá. Žena se proto rozhodla pro další návštěvu dermatologie. Při druhém vyšetření jí konečně provedli biopsii a odhalili agresivní rakovinné bujení. I přesto, že Bethany podstoupila okamžitou operaci, její problémy se nevyřešili. V tu dobu se totiž potýkala již se třetím stádiem rakoviny – v této fázi rakovinné buňky metastázovaly do přilehlých mízních uzlin.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Desmoplastický melanom je vzácná a agresivní forma rakoviny kůže, zpravidla postihuje lidi starší 60 let

V průběhu následné léčby, která dále zahrnovala imunoterapii a radioterapii, se potýkala s nesčetnými bolestmi, vypadaly jí vlasy, vnitřek úst měla pokrytý boláky a dokonce zažívala problémy s polykáním. I přesto, že se na čas zdálo, že má nad nemocí vyhráno, v současnosti musí absolvovat léčbu infuzemi – lékaři totiž v jejím těle objevili nová ložiska rakoviny. Bethany se se svým příběhem svěřila na sociálních sítích i v médiích a vyzívá všechny, aby nepodceňovali jakékoliv změny na svém těle. Zároveň nabádá, aby se lidé na slunci lépe chránili.

Jaké ochranné prostředky používáte, když se opalujete?

Zdroj: Express

Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Zobrazit další články
adbz.cz
adbz.cz
Pokud kupujete vajíčka v obchodě, mějte se na pozoru. Pro své vlastní dobro zkontrolujte několik věcí
Události247.cz
Události247.cz
Ukrajina je jen začátek. Rusko podle historika bude pokračovat invazí v dalším evropském státě
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
4 japonské cviky, které vám dopomohou k plochému bříšku za pouhé 4 minuty denně
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Neuvěřitelný příběh 1. holčičích šesterčat na světě: Šance, že se vůbec narodí živé, byla 1 ku 104 miliardám