Matce se dvěma páry dvojčat se zhroutil celý svět: Otci rodiny diagnostikovali lidskou variantu nemoci šílených krav

Mužova nemoc byla pro rodinu těžkou ranou. Ačkoliv bojoval, již od začátku bylo jisté, že zemře. Na poslední cestu ho manželka vyprovodila překrásnou písní.

i Zdroj fotografie: Se souhlasem Tony Gibson
                   

K mladé rodině byl osud velmi krutý. Ačkoliv byli manželé teprve na začátku partnerského života, jejich láskyplný vztah ukončila vážná nemoc. Otec rodiny, třiatřicetiletý Tony Gibson, začal zažívat stavy zmatenosti a všiml si výrazného zhoršení své paměti. Lékaři jeho obtíže ale ignorovali – přesnou diagnózu stanovili až odborníci ve specializovaném centru při Vanderbiltské univerzitě. Zjištění bylo ovšem zdrcující – mladý muž trpěl Creutzfeldtovou-Jakobovou chorobou (CJD) a před sebou měl pouhé měsíce života.

Nemoc začala nenápadně, ale postupovala velmi rychle

Manželé Tony a Danielle Gibsonovi se poznali na prahu dospělosti a již od prvního momentu mezi nimi vzniklo unikátní pouto. Velmi brzy se proto vzali a rozhodli se založit rodinu. Danielle dvakrát otěhotněla a pokaždé na svět přivedla dvojčata. Pár tedy vychovával celkem čtyři děti – holčičky. Když byl však mladším dvojčatům pouhý rok (prosinec 2017), jejich rodinné štěstí se zhroutilo. Tony začal znenadání zapomínat na různé drobnosti. Protože měl do té doby vynikající paměť, tato skutečnost ho znepokojila.

iZdroj fotografie: Se souhlasem Tony Gibson

Již během několika následujících týdnů se mladý muž začal ztrácet cestou do obchodu či k lékaři. Z jedné předem domluvené schůzky dokonce vůbec nedorazil zpět domů. Danielle (tehdy 31letá) druhý den obdržela telefonát od policie, že si má svého manžela vyzvednout u nich na služebně. Policisté ho našli bloudícího po letišti – Tony byl evidentně zmatený a nevěděl, jak se tam dostal. V dalších týdnech se jeho stav stále zhoršoval. Danielle musela dokonce označit jednotlivé místnosti u nich v domě.

Tonyho proměna byla neskutečně rychlá a dramatická. Lékaři, které společně navštívili, ale nepřišli s uspokojivým zdůvodněním jeho zdravotního stavu. Danielle se proto rozhodla kontaktovat Lékařské centrum Vanderbiltovy univerzity, kde po měsíci zevrubného testování konečně získali kýžené odpovědi. Ovšem diagnóza byla pro oba partnery zdrcující. Lékaři Tonymu diagnostikovali Creutzfeldtovu-Jakobovu chorobu, lidově označovanou jako lidskou variantu nemoci šílených krav, a dávali mu šest až dvanáct měsíců života.

Své dny dožil v domově s pečovatelskou službou

Creutzfeldtova-Jakobova choroba (CJD) je vzácné a ve všech případech smrtelné neurodegenerativní onemocnění mozku. Rozvíjí se v důsledku nekontrolovatelného množení infekční prionové bílkoviny v mozkové tkáni. Člověk může onemocnět CJD buď rozvojem zděděných vloh, iatrogenně (čili nedbalým lékařským zásahem), variantně (tedy konzumací tkáně zvířete infikovaného BSE) či bez zjistitelných příčin. Tonyho případ je dle lékařů příkladem poslední možnosti.

iZdroj fotografie: Se souhlasem Tony Gibson

Mladý muž s nemocí bojoval velmi statečně, ale vzhledem k její rychlé progresi musel být umístěn do domova s pečovatelskou službou. Danielle se o něj totiž nedokázala dále postarat (nedokázala ho například zvednout, aby ho mohla omýt). Tonyho chorobou ovšem nestrádala jen Danielle, ale rovněž jejich děti. Starší dvojčata (tehdy jedenáctileté dívky) si celou situaci plně uvědomovala a trpěla jí.

Koncem roku 2018 založila mladá maminka veřejnou sbírku na podporu své rodiny. Učinila tak z důvodu vyčerpání rodinných finančních rezerv. V průběhu sbírky se vybralo v přepočtu přibližně 530 000 Kč. Jako poděkování všem přispěvatelům Danielle natočila dojemné video. Je na něm zachycena u lůžka svého manžela, jemuž zpívá nádhernou píseň. Tony již bohužel téměř nevnímá. Mladý muž zemřel 30. ledna 2019, a to jen několik dní poté. Jeho manželka ho tak symbolicky vypravila na poslední cestu.  

Jak jste připraveni na možnost, že byste takřka ze dne na den přišli o partnera?

Zdroj: Tennessean

Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Zobrazit další články
adbz.cz
adbz.cz
Tablety do myčky zatočí se špínou v celém domě. Dá se s nimi vyčistit trouba, záchod, pračka i sprcha
Události247.cz
Události247.cz
Putin reaguje na západní pomoc: Rusové použijí ty nejpokročilejší zbraně
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Kouzlo rybího tuku: Kromě jiného zvětšuje prsa a snižuje riziko srdečních onemocnění. Má vliv i na oči a motoriku
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Je to pocit, jako kdyby vás někdo pohřbil zaživa: Proč dochází ke spánkové paralýze a co se s tím dá dělat