Procházka po pláži se změnila v horor, se zdravotním následky bojovali týdny. Pozor, může se to stát i vám

Mladý pár si vyrazil na dovolenou snů do Karibiku. Dvojice ale netušila, že zprvu nenápadné zdravotní příznaky vyústí v dlouhodobý závažný problém.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Byli mladí a zamilovaní, a tak se rozhodli pro romantickou dovolenou u moře. Katie a její partner Eddie si pro svou první společnou dovolenou vybrali exotický Karibik, konkrétně Dominikánskou republiku. Užívali si dny naplněné sluncem a společnými zážitky. Kvůli jejich zálibě v procházkách po pláži je ale bohužel potkaly nečekané zdravotní komplikace. Ty byly natolik vážné, že se s nimi potýkali ještě dlouhou dobu po návratu.

Po mírných potížích přišlo peklo

První známky toho, že něco není v pořádku, partneři zpozorovali ještě před skončením dovolené. Oba totiž začaly svědit nohy. Žádné podráždění v podobě pupínků nebo červených skvrn, které by se daly připsat pobytu na slunci, na pláži či koupání v moři, ovšem nezaznamenali. Protože neměli zkušenosti s exotickými nemocemi, Katie a Eddie nevěnovali svědění přílišnou pozornost a v klidu se vrátili domů. Následně se ale zdravotní stav dvojice začal rychle zhoršovat.

Ke svědění se přidaly otoky nohou a nevzhledné, bolestivé puchýře. Pár proto opakovaně navštívil nemocnici. Diagnóza byla jasná – tungóza, jejímž původcem je asi 1 milimetr velká blecha písečná (Tunga penetrans), která se vyskytuje na písečných plážích v tropických a subtropických oblastech. Za hostitele jí slouží jak zvířata, tak i lidé, jimž gravidní samička proniká pod kůži a zde čeká na dozrání vajíček. To poté vyvolává lokální zánět, který často provází sekundární infekce.

Léčba a rekonvalescence zabrala týdny

Léze vyvolané parazitováním blechy písečné se léčí vskutku dlouhou dobu. V první fázi léčby se parazité chirurgicky odstraní. V následující fázi je pak nutné potlačit zánět a otok. Často to znamená chodit na pravidelné lékařské kontroly, přičemž je důležité postižená místa nezatěžovat (tedy omezit pohyb, pokud se jedná o chodidla).

Katie a Eddie se rozhodli sdílet svou zkušenost na sociálních sítích, protože doufají, že jejich příběh zafunguje jako osvěta. Po prožitém utrpení se partneři prý více zaměří na možná zdravotní rizika destinací, do kterých se budou chtít vydat na dovolenou. To samé doporučují i všem ostatním. V tomto případě by jim bývalo stačilo pouze vzít si uzavřenou obuv na pláž.

Zdroj: Independent

Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Zobrazit další články
adbz.cz
adbz.cz
Prostor 108m² podkrovního bytu využili do posledního centimetru: Dominantou jsou mohutné dřevěné trámy
Události247.cz
Události247.cz
Meteorologové: Menší ochlazení potrvá jen chvíli, pak Česko čekají příjemné letní teploty
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Srovnání menstruačních pomůcek – co říkají gynekologové?
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nejtěžší optická iluze na světě poprvé na českém internetu: Najděte skrytého motýla do 13 sekund