Zázvorový čaj rozpouští ledvinové kameny, čistí játra a ničí rakovinné buňky. Stačí ho správně připravit

Na jaře, kdy je zvýšené riziko nachlazení, je dobré podpořit svoji imunitu všemi způsoby. Jedním z nich je i zázvorový čaj, který zvládnete připravit během chvilky.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Zázvor má velmi charakteristickou vůni a chuť, kterou buď milujete, nebo nenávidíte. Ať už se řadíte k jednomu, nebo druhému táboru, blahodárné účinky zázvoru popřít nemůžete. Ne nadarmo se při nachlazení doporučuje pít zázvorový čaj. Zázvorový čaj není ale dobrý jen v momentě, když vám není nejlépe. Jeho pravidelné pití má i preventivní význam. Na následujících řádcích vám představíme jednoduchý recept na skvělý domácí zázvorový čaj, který zvládne opravdu každý.

Zázvor je zázrakem z přírody

Zázvor je nenápadnou rostlinou podobnou rákosu, kterou lidé pěstují od pradávna. Původem pochází z Číny, odkud se dostal do Indie a pak prostřednictvím mořeplavby po zbytku světa. Díky své chuti byl zprvu uplatňován jako koření, ale když se zjistily jeho léčivé vlastnosti, začal se hojně využívat v lékařství a jako doplněk stravy.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zázvorový čaj nejenom chutná, ale dokáže i prospívat zdraví

A cože to tato superpotravina vlastně umí? V současné chvíli, kdy je kolem nás plno virů, je klíčová zejména jeho schopnost udržovat zdravou imunitu organismu. Zázvor působí také jako antioxidant a je všeobecně prospěšný k udržení zdravých dýchacích cest.

Řada studií a zkušeností zdůrazňuje ještě další účinky zázvoru, a sice kořen zázvoru má antibakteriální, protizánětlivé a antiparazitické vlastnosti. Obsahuje množství minerálů a živin, zvýšené množství vitamínu C a hořčíku. Celkově posiluje imunitní systém, stimuluje trávení a ulevuje příznakům astmatu a srdečních onemocnění (podporuje normální činnost kardiovaskulárního systému). V neposlední řadě se konzumací zázvoru posílíte v boji s různými infekcemi, nebo si údajně i vyčistíte játra.

Domácí čaj je lepší než kupovaný

V obchodech i v lékárnách najdeme množství výrobků obsahujících zázvor. Jedná se například o sirupy, bonbony, různé kapky, nebo čaj. Zázvorový čaj je v kategorii asi vůbec nejprodávanějším. Pokud máte chřipku, nebo podobné respirační onemocnění, zázvorový čaj vás jí zbaví rychleji než léky. Ale pamatujte, zázvorový čaj – potažmo zázvor obecně – užíváme jen v rozumné míře a ne dlouhodobě.

iZdroj obrázku: Pixabay
Zázvor se nehodí jen do jídla, ale i do nápojů

Jak tedy připravit domácí zázvorový čaj? Nejprve kousek zázvoru omyjeme a oloupeme. Zázvor nastrouháme (nebo můžeme použít mletý zázvor). Dále si připravíme mletou kurkumu, kokosové mléko, med a šálek vody. Vodu přivedeme k varu a přidáme do ní zázvor – ¼ čajové lžičky mletého zázvoru (nebo 1 čajovou lžičku nastrouhaného) – a deset minut vaříme. Po deseti minutách vypneme plotýnku a do hrnce přilijeme kokosové mléko. Až čaj trochu vychladne, vmícháme med podle chuti.

Zdroj: Very Well Fit

Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Zobrazit další články
adbz.cz
adbz.cz
Starý chleba najde uplatnění při smažení i vaření vývaru. Přišla na to kdysi jedna moudrá hospodyňka
Události247.cz
Události247.cz
Falešná rakovina nebo pomoc lidem v tíživé situaci: Podvodníci lákají z lidí peníze přes sociální sítě
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Jaká je ideální teplota v bytě a proč: Zdraví dospělí by neměli jít pod dvacet, senioři a nemocní po 18 °C
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Co když se střetnou moderní tanky T-90M a Leopard 2: Stroje Ukrajiny jsou rychlejší, ale ruští vojáci mají lepší dovednosti