Doktoři diagnostikovali Češce dva rakovinotvorné nádory. Po několika prohlídkách se z nich vyklubala tasemnice

Těžko uvěřitelný příběh se přihodil Češce ve středním věku, které při ultrazvukové prohlídce diagnostikovali dva nádory. Ty se totiž proměnily v tasemnici.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Vše se zdálo být ihned jasné: „Jde o dva zhoubné nádory“, mysleli si doktoři, kteří sdělili smutnou zprávu Češce ve středním během ultrazvukové prohlídky. Žena měla mít dle výsledků diagnostiky dva nádory v játrech, přičemž jeden měl být 13 centimetrů dlouhý a druhý o něco menší. Když však pacientka podstoupila další vyšetření ve formě magnetické rezonance a odborníci jí odebrali kousek tkáně na analýzu, vše se během vteřiny zvrtlo. 

Po několika prohlídkách se odborníci konečně dozvěděli pravdu

Ženě ve středním věku diagnostikovali doktoři během prohlídky dva nádory v játrech. Ve výsledcích se totiž objevily na jejích plicích dva malé uzlíky, které připomínaly metastáze. Nebylo času nazbyt a tak o několik týdnů žena šla na první operaci, kde jí tým specialistů odebral tkáň. Ta se však po rozboru ukázala jako odumřelá, a nebylo s jistotou možné říci, že jde opravdu o zhoubné nádory. Následující měsíc tedy žena šla opět na operaci, kde jí odebrali opět vzorky, ale tentokrát z jiného místa. To, co patologové viděli, je však šokovalo. 

i

Na odebrané části tkáně byly vidět díry různé velikosti, takže bylo třeba hledat příčinu jinde. Když tedy šla žena na další vyšetření, dozvěděla se, že netrpí rakovinou, ale že má v játrech parazity. Šlo totiž o larvy tasemnice, které způsobily v jejím těle takzvanou echinokokózu. Pacientce byla tedy ihned po tomto zjištění provedena antiparazitická léčbu, která měla všechny škůdce zahubit. Nyní se žena již zotavuje po operaci a doktoři konstatují, že už by měla zůstat v pořádku.  

Nejlepšími hostiteli tasemnice jsou zvířata

Člověk je přitom pro tasemnice chybným hostitelem a není tak časté, že by byly v lidském těle přítomné. Za typické oběti jsou totiž většinou považována zvířata a to zejména lišky, psi a v menší míře pak také kočky. Přesto však mohou tyto paraziti napáchat velké škody i u člověka stejně tak, jako tomu bylo v případě této pacientky. Problém je však zapotřebí ihned řešit, protože neléčená může echinokokóza muže skončit smrtí.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Že je člověk chybným hostitelem pro tasemnice však neznamená, že není možné se jí nakazit. Do lidského těla se tento parazit dostává ve většině případech při kontaktu se zvířaty, která vylučují červí vajíčka, jež mohou uvíznout i v jejich srsti. Tato vajíčka se pak do těla dostávají spolknutím. Ve střevě se z nich poté vylíhnou larvy, které většinou putují až do jater. Tato cesta však trvá velmi dlouho a to až 15 let. Nakazit se však lze také z kontaminované půdy či zeleninou.

Zdroj: CT24, Ústřední vojenská nemocnice

Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Zobrazit další články
adbz.cz
adbz.cz
Prostor 108m² podkrovního bytu využili do posledního centimetru: Dominantou jsou mohutné dřevěné trámy
Události247.cz
Události247.cz
Meteorologové: Menší ochlazení potrvá jen chvíli, pak Česko čekají příjemné letní teploty
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Srovnání menstruačních pomůcek – co říkají gynekologové?
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nejtěžší optická iluze na světě poprvé na českém internetu: Najděte skrytého motýla do 13 sekund