Vše, co potřebujete vědět o ranních nevolnostech

O ranních nevolnostech nás na občanské výchově nikdo neučil. Pokud ale plánujete potomka, jste těhotná či už děti máte, ranní nevolnosti se vás nějakým způsobem týkat budou.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Možná máte hned několik otázek. Spojili jsme se s odborníky a přinášíme vám několik informací, které byste nečekala.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Ranní nevolnosti rozhodně nejsou nic příjemného

O co jde?

Zřejmě už jste o nich slyšela. Proč k nim ale dochází? Pokud se mi občas udělá špatně, znamená to, že jsem těhotná? Dá se jim nějak zabránit? Jedno po druhém. Nejprve si pojďme ranní nevolnost definovat. Pozor! Pokud se s těmito problémy potýkáte, neznamená to automaticky, že jste těhotná.

  • nevolnost
  • zvracení
  • paradoxně k ní nedochází pouze ráno

Co ji způsobuje? Odborníci si nejsou stoprocentně jistí. Pravděpodobně ale vzniká kvůli hormonálním změnám. Plod produkuje hormon hCG, který zřejmě nevolnosti způsobuje. Ženám, které trpěly ranními nevolnostmi byla naměřena jeho vyšší hladina. Další příčinou může být hormon progesteron. Ten může zpomalovat vaši trávicí soustavu. Jídlo tak bude delší dobu zůstávat ve vašem žaludku. A z toho se vám může dělat nevolno.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Pozor na rychlé vstávání. Může se vám zatočit hlava

Zřejmě se ptáte, proč k nevolnostem nejčastěji dochází po ránu. To je zřejmě způsobeno tím, že nevolnost bývá silnější, pokud máte prázdný žaludek. Odborníci radí sníst něco malého ještě předtím, než vstanete z postele. Tím, že zaplníte žaludek, byste měla snížit intenzitu nevolnosti.

Ranní nevolnost je nepříjemná záležitost. Pokud máte smůlu, můžete se s ní potýkat 10 až 12 týdnů. Máme pro vás ale dobrou zprávu. Někteří odborníci totiž tvrdí, že ranní nevolnost může být dobrým znamením. Ukazuje totiž na to, že vaše dítě je zdravé a v bříšku se vyvíjí. Vaše tělo produkuje hormony tak, jak by mělo. Pokud ji ale nemáte, tak nezoufejte. Pokud vám není špatně, neznamená to automaticky, že je něco špatně. Pouze máte štěstí a hormonální změny lépe snášíte.

Jak dlouho ještě?

Dobrá zpráva je, že vás nebude trápit celých devět měsíců. Nejintenzivnější zpravidla bývá během prvních osmi týdnů. Na konci prvního trimestru, tedy okolo 13. týdne těhotenství, by měla skončit. Pravdou ale je, že každá jsme jiná a některé ženy se s nevolnostmi potýkají až do 20. týdne. V nejhorších případech celou dobu. Připravili jsme pro vás pár triků, jak s nimi bojovat.

Nejezte výrazná a kořeněná jídla. Zkuste jíst banány, jablečné přesnídávky, rýži a toustový chléb. Snažte se nedráždit žaludek a jíst jídla, která snadněji stráví. Jezte často a po menších porcích. Díky tomu budete mít stále něco málo v žaludku. Snažte se nehladovět, nevolnosti se pak zhoršují. Menší porce se také snadněji tráví.

Jestli máte na něco chuť, klidně jezte jen tento pokrm. Nenuťte se do jídla, které nechcete. Váš žaludek je citlivý. Pokud se vám dělá nevolno z toho, že pijete a jíte najednou, dělejte to zvlášť. Najezte se, vyčkejte 10–15 minut, a až pak se napijte.

Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Autor článku

Lucie Vágnerová

Zobrazit další články