Dcera trpěla léta šílenými ekzémy, lékaři si nevěděli rady. Pak dostala maminka tip, za který je vděčná dodnes

Malou holčičku trápil atopický ekzém. Její matka se ani po letech nechtěla v boji proti němu vzdát, až nakonec našla nekonvenční způsob léčby.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Atopický ekzém je onemocnění, které trápí velké množství lidí. Vyznačuje se svědivou, suchou a začervenalou pokožkou na více místech po těle. Příčinou vzniku může být genetická predispozice, ale i další faktory, jako je například stres, hormonální změny nebo alergie. Své o tomto onemocnění ví i Maya, dívka, jejíž maminka boj s touto nemocí nechtěla vzdát. I přesto, že selhávaly postupně všechna léčba doporučovaná lékaři, matka našla způsob jak ekzém porazit.

Atopická dermatitida

Atopický ekzém trápí přibližně 15–20 % dětí a 2–10 % dospělé populace. Nejčastěji se objeví v dětství, jeho průběh se během let mění, až v dospělosti ve velkém množství případů vymizí. Atopická dermatitida má ve většině případů mírný průběh, ale v kombinaci s astmatem se průběh nemoci může zhoršit. Ekzém má tendenci se v průběhu života vracet například vlivem stresu či hormonálních změn způsobených například těhotenstvím nebo v období přechodu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Atopický ekzém se projevuje svědivou a začervenalou kůží. Pokožka může být náchylná k prasknutí, především na místech kde dochází k ohybu – jako jsou třeba loketní či kolenní jamky nebo oblast podpaží. Příčinou vzniku může být alergie na zvířata, emocionální stres, změna stravování nebo například řada potravinových či jiných alergií. Vhodnou léčbu je vždy důležité prokonzultovat se svým ošetřujícím lékařem tak, aby nedošlo ke zbytečnému zhoršení stavu.

Maya a její boj s nemocí

Maye byl atopický ekzém diagnostikován v poměrně nízkém věku. Společně s ním jí byla zjištěna také alergie na kravské mléko, a proto se matka rozhodla jej z jídelníčku vyřadit a místo něj volit spíše mléko kozí. I přesto se stav její dcery nelepšil. Ošetřující lékař dceři předepsal léčivé mastičky obsahující kortikosteroidy. Ty mohou být z dlouhodobého hlediska nejen zdraví škodlivé, ale zabírají pouze lokálně a krátkodobě.

 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený deHappy5 (@dehappy5)

Na radu lékařů se rodina rozhodla vyzkoušet velké množství diet tak, aby zjistili, zda není ekzém způsoben nějakou jinou potravinovou alergií. Po vyřazení lepku, cukru a mléčných výrobků ekzém na pár let ustoupil. Stále se ale ve vlnách vracel. Maye byla dále také diagnostikována kandidóza, což je kvasinková infekce, jejíž léčba vyžaduje další dietu. Z jídelníčku jí tedy matka vyřadila také maso a vejce. „Mělo jí to pomoci, ale stále více mi chřadla před očima,“ popisuje matka.

Veganská strava nad zlato

Úplnou náhodou se matka malé Mayi dostala na sociálních sítích do skupiny, která se zabývá léčbou zdravotních problémů alternativními způsoby. „Dozvěděla jsem se, že existuje spousta lidí, kterým se atopický ekzém podařilo vyléčit díky zdravé stravě,“ vysvětluje matka. „Vše jsme diskutovali s lékařem tak, aby dceři nechyběly žádné živiny,“ dodává. Celá rodina tedy nejdříve začala týdenní očistou, kdy se z těla měly vyplavit nahromaděné toxiny.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Vzhledem k účinkům, které nebyly vidět pouze na nemocné Mayi, ale také celé rodině, se rozhodli úplně pozměnit svůj jídelníček. „Její ekzém zmizel jako mávnutím kouzelného proutku,“ vypráví matka. Celá rodina se nyní stravuje čistě vegansky a jejich jídelníček se skládá především z ovoce a zeleniny, oříšků a semen. „Máme najednou všichni tolik energie. U lékaře má navíc Maya nejlepší výsledky za posledních několik let. Je to zázrak,“ usmívá se šťastná maminka.

Jakou máte zkušenost s veganskou stravou?

Zdroj: Daily Mail

Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Zobrazit další články