Trombóza může být velmi nebezpečná. Odhalit ji přitom není zase až tak složité. Stačí si jenom všímat různých projevů a příznaků, které nám v mnoha situacích mohou připadat jako něco, co je zcela běžná věc.
Trombóza je onemocnění, které by se nemělo podceňovat. Právě jeho důsledkem je totiž ucpání cév a v případě jejího neléčení, může končit i smrtí. Nejčastěji postihuje dolní končetiny, a proto se objevuje u lidí se sedavým zaměstnáním a u lidí, kteří všude jezdí dopravními prostředky.
Příznaky trombózy
- otok končetin
- pocit pnutí v končetinách
- brnění končetin
- bolest po došlápnutí
Toto jsou nejčastější příčiny trombózy. Na první pohled vypadají obyčejně a úplně neškodně. Pokud však tyto problémy přetrvávají, raději se se obraťte na svého ošetřujícího lékaře. Trombózu opravdu není dobré brát na lehkou váhu.
Dalším pokročilejším příznakem pak můžou být modřiny. Na obyčejné modřině samozřejmě není nic špatného, objeví se sem tam každému z nás, ale pokud taková modřina kopíruje žílu, měli byste zbystřet.
Jak se trombóze vyvarovat
Největším nepřítelem trombózy je pohyb, minimalizace stresu a zdravý životní styl. Proto nekuřte, jezte vyváženou stravu, moc nepijte, udržujte se v duševní pohodě a naordinujte si na každý den alespoň malou procházku nebo nějaké pohybové cvičení.
Nejhorší, co pro své tělo můžete udělat je po dlouhém čase bez pohybu mu najednou nasadit zátěž. Dlouho nic a pak najednou jednou za čas vystavit tělo náročným aktivitám je špatně. Cílem není jednou za čas se přepnout, ale dopřát tělu alespoň menší možnost pohybu každý den. Není důležitá náročnost pohybu, ale jeho pravidelnost. A zapomínat byste neměli ani na řádný pitný režim.
Léčba trombózy
Když už se Vám trombóza nevyhne, klíčová je správná léčba. Od svého lékaře dostanete léky na ředění krve, které rozpouští krevní sraženiny usazené v žilách a pomáhají tak správnému průchodu krve. Tyto léky je možné brát jen nárazově při problému, ale lékař Vás je také může nechat užívat preventivně celý život, aby se zabránilo dalším sraženinám.