Dvaadvacetiletá dívka trpěla silnými bolestmi břicha. Lékaři jí z něj vytáhli chuchvalec vlasů, který vážil skoro 1 kg

Vyoperovali jí z žaludku objekt, který vážil skoro jeden kilogram. Dívka byla diagnostikována se syndromem, který má typické projevy.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Za bolestmi břicha mohou stát nejrůznější potíže a zdravotní problémy. Ty se liší také u žen a mužů. Ženské pohlaví mohou trápit například menstruační bolesti. Kromě toho však nejrůznější střevní potíže, záněty a akutní selhání některých orgánů. V každém případě platí jedno jediné, vždy je důležité s takovým problémem navštívit lékaře a nechat se vyšetřit.

Skoro jeden kilogram

Média informují o případu dvaadvacetileté dívky, která byla přijata do nemocnice na předměstí Moskvy. Na pohotovosti popsala své symptomy jako velké bolesti žaludku, neustálé návaly nevolnosti a také zvracení. Pacientka následně podstoupila několik vyšetření, která dopomohla k diagnostice přesného zdravotního problému, který jí způsoboval popsané potíže.

Ukázalo se, že je nutná urgentní operace. V dutině břišní objevili specialisté velký útvar ve tvaru koule. Koule se nacházela v žaludku. Měřila v průměru pětačtyřicet centimetrů a vážila skoro jeden kilogram. Co bylo však nejzajímavější, byl obsah tohoto útvaru. Skládal se totiž z vlasů a chlupů. O to bylo jeho odstranění těžší a komplikovanější.

Rapunzel syndrom

Lékaři provedli řez v pupku, vytvořili tak umělý otvor v přední stěně břišní a opatrně kouli vyndali. Pacientka byla za pár dní propuštěna z péče. Operace dopadla na výbornou. Odborně se tomuto jevu říká Rapunzel syndrom. Jeho název je odvozen od pohádkové postavy. Lidé trpící tímto onemocněním pojídají své vlasy. Ve většině případů je jim doporučena psychoterapie.

dlouhé hnědé vlasy iZdroj fotografie: Depositphotos

Častější poruchou je však trichotillománie. Během ní si lidé také trhají vlasy, avšak na rozdíl od syndromu je nepojídají. Další extrémní případ pochází také z Ruska. Mladé ženě byla vyoperována koule vlasů o celkové hmotnosti tři kilogramy. V Indii byla operována mladistvá, která měla v břišní dutině stejný útvar o hmotnosti neuvěřitelných sedmi kilogramů.

Co dalšího víte o tomto syndromu?

Zdroj: Fakt
Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Autor článku

Klára Stružová

Zobrazit další články