Tiché příznaky rakoviny jater, které je nutné rozeznat dříve, než bude příliš pozdě

Rakovina jater je velmi závažná nemoc, při které je nutné zpozorovat první příznaky co nejdříve. Jedině tak se dokáže zdraví vrátit do původního stavu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

U rakovinotvorného onemocnění je vždy nejvíce důležité zjistit nemoc co nejdříve. Jsou ale nemoci, které se dají lehce objevit díky zřetelným příznakům. To platí také u rakoviny jater, u kterých můžete poznat onemocnění dost brzy. Podívejte se na ty nejčastější příznaky jaterního onemocnění nádorem.

Jak vypadá rakovina jater?

Nádorové onemocnění jater postihuje buňky v orgánu a nejčastěji se zjistí po virové hepatitidě nebo alkoholické cirhóze. U zdravého člověka není snadné rakovinu jater diagnostikovat, avšak není to nemožné. Náhodné zjištění při klasické zdravotní prohlídce lze provést jen v případě potvrzení malých, zdánlivě obyčejných příznaků.

iZdroj fotografie: Pixabay
Mnoho lidí mluví o rakovině jako o velkém zdravotním problému

Prvním příznakem je většinou cirhóza nebo hepatitida typu C nebo B. Po očkování proti hepatitidě mohou být ovlivněné orgány, zejména pak játra. Cirhóza oslabuje také játra, proto i v tomto případě je nutné pravidelně pacienta kontrolovat, aby nedošlo k rakovině jater.

Hlavním příznakem může být únava

Pokud pociťujete nenadálou únavu nebo celkovou slabost těla, pak se může jednat právě o rakovinu jater. Jeden z dalších příznaků tohoto vážného onemocnění je také nevolnost nebo zvracení. Rakovina jater může být diagnostikována také na základě velké bolesti na pravé straně břicha, která se může rozšiřovat až do pravého ramene.

iZdroj fotografie: Pixabay
Ne každý věří, že rakovina je opravdu takový problém

Pokud se nesnažíte o dodržování diety, a přesto se vaše hmotnost redukuje, pak je třeba zpozornět. Jeden z možných příznaků rakoviny jater je také náhlá ztráta chuti k jídlu. Jestliže tedy pozorujete, že jste již dlouho neměli chuť k jídlu a konzumujete potravu jen z nutnosti, je nutné řešit celý zdravotní stav.

Stejně tak je třeba řešit, zda není problém ve vašem zdraví, pokud sníte jen trochu jídla a hned pociťujete plnost. Tento příznak je zapříčiněný tekutinou v břiše, která souvisí s rakovinou jater. 

iZdroj fotografie: Pixabay
Rakovina je obávanou a nebezpečnou nemocí

Žluté bělmo je nejznámějším příznakem

Pokud nejsou vaše játra v pořádku, nejrychleji to zjistíte nažloutlou barvou v očích nebo na kůži. Moč totiž dokáže ovlivnit barvu vašeho těla natolik, že se zbarví nejen vaše kůže a bělmo v očích, ale také například vaše stolice. Ta může být nažloutlá.

Poslední příznak rakoviny jater můžete pozorovat přímo na vašem břiše. Pod žebry se totiž může vytvořit boule, která je na dotyk trochu tvrdší než ostatní okolí břicha. Břicho může být celkově oteklé vlivem nashromáždění tekutiny v peritoneální dutině. Taková tekutina se shromáždí v břiše a může obsahovat rakovinné buňky.

iZdroj obrázku: Pixabay
Všímejte si svého těla. Řekne vám, když něco není v pořádku

Věnujte pozornost vašemu tělu a nepřehlížejte možné příznaky vážné nemoci. Brzké objevení rakoviny vám může zachránit život. 

Zdroj: Oncology Nursing News
Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Zobrazit další články