Narodila se další skutečná „mořská panna“: Příběh neobvyklého dítěte trpícího sirenomelií

Vzácná porucha se nazývá sirenomelie. Většina takto postižených novorozenců umírá do několika hodin od porodu kvůli anatomickým odlišnostem.

nemocné miminko i Zdroj fotografie: iStock
                   

Mořské panny patří do řady velmi oblíbených mytických postav, které vystupují v pohádkách, ale také ve fantasy filmech. Děti touží tyto bytosti poznat a dospělí už nevnímají ani zmínky o nich. Lékařům však není podoba mořských panen až tak vzdálená. A to hlavně kvůli vzácné vadě plodu, která se nazývá sirenomelie. Její název má své opodstatnění.

Jedno ze statisíce

Sirény představují v antické mytologii krásné ženy žijící v moři. Ty lákají svým vábivým zpěvem námořníky ke svému ostrovu, kde jejich lodě ztroskotají. Touto poruchou trpí zhruba jedno ze statisíce narozených dětí. Děti trpící sirenomelií obvykle žijí pouze pár hodin po narození. Jejich tělo doslova neunese anatomické odlišnosti spojené s touto poruchou.

Mezi ně patří zejména nedostatečný vývoj ledvin, střev a dalších orgánů. U takového pacienta chybí řitní otvor a vnější pohlavní orgány. Proto je velmi těžké určit pohlaví takového novorozence. Naposledy se dítě trpící sirenomelií narodilo obyvatelce indické čtvrti. Jeho nohy byly spojené a vytvářely tak iluzi rybího ocasu. Novorozenec bohužel pár hodin po porodu zemřel.

Boj s poruchou

Na světě jsou však známy i další případy. Například žena jménem Shiloh Penin také trpěla sirenomelií. Žila dokonce dlouhých deset let, které si podle slov svých příbuzných narámně užila. Navštěvovala školu, vzdělávala se a působila i v televizních pořadech. Zemřela na zápal plic, který podle všeho nijak nesouvisel s její poruchou. Američanka Tiffany Yorksová s vadou naopak bojovala.

černý invalidní vozík iZdroj fotografie: Depositphotos

Podstoupila operaci oddělení nohou. Ta jí však nepomohla k tomu, aby se mohla normálně pohybovat. Do konce života musela využívat invalidní vozík. Peruánec Milagros Serron prošel třemi operacemi, které byly pravděpodobně velmi úspěšné. Narodil se v roce 2004 a doteď se mu daří dobře. Sirenomelie za sebou tak na světě nenechává pouze dětské oběti.

Co dalšího o sirenomelii víte?

Zdroj: TimesOfIndia
Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Autor článku

Klára Stružová

Zobrazit další články